Senatorul Chelaru, prezent la dezvelirea Statuii Reginei Maria, la Chișinău

Parlamentarii AUR au participat joi, 27 martie 2025, la inaugurarea monumentului Reginei Maria la Chișinău, marcând 107 ani de la Unirea Basarabiei cu România.
Evenimentul a fost unul încărcat de emoție, iar prin prezența parlamentarilor din partea Alianței pentru Unirea Românilor s-a dorit aducerea unui omagiu Reginei Maria și reafirmarea angajamentului față de idealul reîntregirii naționale.
Statuia, amplasată în scuarul Liceului „Gheorghe Asachi”, reprezintă un simbol al legăturii puternice dintre cele două maluri ale Prutului și al sacrificiilor făcute pentru unitatea națională. "Unirea rămâne un obiectiv deosebit de important pentru noi, iar acest monument este o dovadă a legăturii indestructibile dintre românii de pretutindeni", au spus aleșii AUR, prezenți la Chișinău.

De asemenea, la eveniment au luat parte reprezentanți ai societății civile, membri ai Corpului Diplomatic, artiști și oameni de cultură.
Inițiativa de a ridica statuia Reginei Maria a fost lansată de avocatul Iulian Rusanovschi, pe 27 martie 2018. Chipul Reginei a fost realizat în bronz de sculptorul Veaceslav Jiglițchi, pornind de la proiectul semnat de arhitectul Mihail Andrieș. Postamentul a fost construit din piatră de Cosăuți de meșteșugarul Marin Lozan.

Statuia are o înălțime de peste șase metri și o înfățișează pe Regina Maria a României în ziua încoronării de la Alba Iulia. La final, monumentul a fost sfințit de un sobor de preoți.
