Educație juridică pentru elevi și părinți, la Liceul Tehnologic „Ferdinand I” din Curtea de Argeș

În cadrul Liceului Tehnologic „Ferdinand I” din Curtea de Argeș (director, prof. Andra Michai) s-au desfășurat, recent, două activități incluse în Programul Național „Împreună prindem curaj!”: una destinată elevilor – „Educația juridică pe înțelesul adolescenților” – și cealaltă, părinților – „Ora de educație juridică pentru părinți”.
Evenimentele s-au bucurat de participarea cunoscutului Ioan Rebeca, președintele Curții de Apel Pitești, care le-a vorbit elevilor, părinților și cadrelor didactice despre drepturi, obligații și responsabilități, într-un limbaj accesibil și aplicat.
Ambele activități au inclus dezbateri tematice și sesiuni interactive de întrebări și răspunsuri, prin care s-a urmărit conștientizarea importanței educației juridice în formarea tinerilor și consolidarea relației școală-familie. Elevii au realizat și distribuit afișe și flayere cu mesaje privind prevenirea și combaterea violenței, contribuind activ la transmiterea unui mesaj social responsabil.
