Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 07:35

La mulți ani, Jandarmeria Română!

Astăzi, 3 Aprilie 2025, se sărbătoresc 175 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române, o instituție creată pentru supravegherea siguranței publice și a unui climat de pace socială. Momentul care marchează întemeierea Jandarmeriei Române a fost 3 aprilie 1850 când, printr-un ofis domnesc, domnitorul Grigore Alexandru Ghica a aprobat hotărârea Divanului obştesc, semnând „Legiuirea pentru reformarea Corpului slujitorilor în jandarmi”. Prin această lege, s-a dat statut juridic armei Jandarmeriei şi i s-au stabilit principiile de organizare şi funcţionare. Din decembrie 2008, România a devenit, prin intermediul Jandarmeriei Române, membru cu drepturi depline în cadrul Forței de Jandarmerie Europeană. La mulți ani, jandarmi! Mulțumim pentru activitatea neîncetată depusă în slujba cetățenilor!

Foto: Arhivă C.J. Argeș

Pin It