Programul în „Săptămâna Verde”, la Şcoala Gimnazială „Nicolae Velea” din Cepari

Ȋn perioada 7-11 aprilie 2025 se va desfăşura programul „Săptămȃna Verde”. Programul activităţile este comunicat de către educator/ȋnvăţător/diriginte fiecărui copil/părinte. Conducerea Şcolii Gimnaziale „Nicolae Velea” a aplicat pentru finanţarea acestor activităţi şi a obţinut suma de 5.143 lei, bani proveniți de la Ministerul Mediului.
Tipuri de cheltuieli permise în cadrul Programului de finanţare:
1. Consumabile pentru organizarea de lecții demonstrative și cercuri pedagogice interdisciplinare (biologie, fizică, chimie, geografie), urmate de organizarea de proiecte interdisciplinare interactive de educație pentru mediu și schimbări climatice;
2. Kituri pentru laboratoarele de chimie și biologie, necesare activităților de educație pentru mediu și schimbări climatice;
3. Achiziții de truse/instrumente pentru măsurarea unor parametrii de calitate (apă, aer, sol etc.);
4. Recipiente pentru colectarea selectivă a deșeurilor;
5. Achiziționarea de auxiliare didactice și mijloace de învățământ multimedia în domeniul educației pentru mediu și schimbări climatice;
6. Abonamente la platforme educaționale care conțin materiale pe tema educației pentru mediu și schimbări climatice (eduboom, twikl, mozabook etc.);
7. Consumabile pentru organizarea unor evenimente artistice/de creație cu teme ecologice sau a unor concursuri locale, județene, regionale și naționale de educație pentru mediu și schimbări climatice.
Conducerea unității de învățământ se va consulta cu profesorii și reprezentanţii părinţilor pentru a decide ȋn Consiliul Profesoral şi ȋn Consiliul de Administraţie destinaţia acestor bani.
