Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 06:38

Performanță clasică la Olimpiada de Limba Latină: Andreea Elena Socol merge la națională!

Elevii clasei a VII-a de la Școala Gimnazială „Mircea cel Bătrân” din Curtea de Argeș, pregătiți de profesorul Bogdan Adrian Județ, au obținut rezultate deosebite la etapa județeană a Olimpiadei Naționale de Limbi Clasice – Limba Latină, desfășurată zilele trecute.

Andreea Elena Socol, elevă în clasa a VII-a B, s-a remarcat printr-o prestație excepțională, fiind distinsă cu premiul al III-lea și calificându-se la etapa națională a competiției.

Alături de ea, alți șase elevi au obținut mențiuni pentru rezultatele foarte bune: Nectarie Lucas Andrei, Ioana Amelia Pătru, Maria Teodora State, Vlad Andrei Stoicescu și Ariana Maria Rădulescu. De asemenea, Mihaela Apopi s-a numărat printre participanții apreciați pentru implicare și seriozitate.

Deviza latină „Per aspera ad astra” – „Pe căi anevoioase se ajunge la stele” – pare să descrie perfect parcursul acestor tineri pasionați de limbile clasice, care prin muncă și perseverență au reușit să își depășească limitele și să atingă performanțe deosebite.

Felicitări tuturor elevilor și profesorului coordonator pentru rezultatele obținute! Mult succes la etapa națională!

 

Pin It