Aur, argint și bronz pentru Argeș la Olimpiada Națională de Matematică – 16 premii pentru liceeni de elită

Etapa finală a celei de-a 75-a Olimpiade Naționale de Matematică, desfășurată în acest an la Botoșani, a reconfirmat excelența școlii argeșene de matematică. Liceenii argeșeni au reușit să urce pe podium la toate clasele de concurs, obținând un total impresionant de 16 distincții – un rezultat care plasează județul Argeș printre liderii naționali ai performanței matematice.
Din cei 24 de elevi calificați în lotul argeșean, 23 au fost prezenți la concurs, iar dintre aceștia, 16 au fost recompensați cu medalii, premii și mențiuni. Rezultatele obținute sunt expresia unei munci susținute, a talentului autentic, dar și a implicării constante din partea profesorilor și a susținerii primite din partea părinților.
Cei 16 olimpici care au făcut ca numele Argeșului să strălucească la nivel național sunt:
- Emanuel Mazăre (clasa a XI-a, Colegiul Naţional „Alexandru Odobescu” Piteşti) – Premiul I, Medalie de Aur și calificare la baraj;
- Carmen Bâzgă-Nicolescu (clasa a XII-a, Colegiul Național „Ion C. Brătianu” Pitești) – Premiul II, Medalie de Aur și calificare la baraj;
Alexe Ștefan (clasa a XII-a, Colegiul Național „Ion C. Brătianu” Pitești) – Mențiune, Medalie de Aur și calificare la baraj;
- Robert Andrei Țui (clasa a X-a, Colegiul Naţional „Alexandru Odobescu” Piteşti) – Mențiune, Medalie de Aur și calificare la baraj;
- Mălina Carla Pavel (clasa a X-a, Colegiul Naţional „Alexandru Odobescu” Piteşti) – Mențiune, Medalie de Aur și calificare la baraj;
- Eric Dimitrie Cismaru (clasa a IX-a, Colegiul Național „Zinca Golescu” Pitești) – Medalie de Argint, calificare la baraj;
- Ștefan Valentin Coman (clasa a XI-a, Colegiul Național „Ion C. Brătianu” Pitești) – Medalie de Argint;
- Ștefan Gobej (clasa a XI-a, Colegiul Național „Vlaicu Vodă” Curtea de Argeș) – Medalie de Bronz;
- Mario Ștefan Stan (clasa a XI-a, Colegiul Național „Ion C. Brătianu” Pitești) – Medalie de Bronz;
- Mihai Popa (clasa a XI-a, Colegiul Național „Ion C. Brătianu” Pitești) – Medalie de Bronz;
Tănăsescu Luca Ioan (clasa a XI-a, Colegiul Național „Ion C. Brătianu” Pitești) – Medalie de Bronz;
- Mihai Drăguța (clasa a XI-a, Colegiul Național „Ion C. Brătianu” Pitești) – Medalie de Bronz;
- Yannis Constantin Georgescu (clasa a IX-a, Colegiul Național „Vlaicu Vodă” Curtea de Argeș) – Medalie de Bronz;
- Maria Teodora Trandafir (clasa a IX-a, Colegiul Național „Ion C. Brătianu” Pitești) – Medalie de Bronz;
- Maria Nicoleta Dănescu (clasa a XI-a, Colegiul Național „Ion C. Brătianu” Pitești) – Mențiune de Onoare;
- Florentina Cosmina Șerban (clasa a XI-a, Colegiul Național „Ion C. Brătianu” Pitești) – Mențiune de Onoare.
Aceste reușite sunt rezultatul pasiunii reale pentru matematică, a sutelor de ore de studiu individual și în echipele de excelență, sub îndrumarea unor profesori excepționali care formează, an de an, tineri cu gândire logică solidă și viziune matematică de performanță.
În semn de recunoaștere, profesorii Radu Gologan și Cătălin Liviu Gherghe, doi dintre titanii matematicii românești, au făcut o fotografie de grup alături de lotul Argeșului, felicitându-i personal pe premianți și urându-le succes mai departe.
Pe lângă distincțiile academice, elevii s-au întors cu amintiri frumoase și recunoștință față de organizatorii și gazdele din Botoșani, care au asigurat un cadru ospitalier și profesionist pentru desfășurarea unei competiții de acest nivel. Olimpiada de la Botoșani a fost nu doar o competiție, ci și o lecție de excelență, colegialitate și respect pentru educație.
Lotul olimpic argeșean a fost însoțit de profesorul Niță Nicolae, de la Școala Gimnazială „Mircea cel Bătrân” din Curtea de Argeș. Pentru implicarea sa deosebită și sprijinul oferit elevilor participanți, profesorul a fost distins cu o diplomă de merit din partea Inspectoratului Școlar Județean Botoșani. Gestul vine ca o recunoaștere oficială a contribuției sale la susținerea și promovarea performanței în domeniul matematicii.
