Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 22:44

Nemăsurabilă pierdere: ultima partitură a lui Eugen Doga s-a compus astăzi...

 

Maestrul Eugen Doga, unul dintre cei mai iubiți compozitori români și o figură emblematică a culturii din Republica Moldova, s-a stins din viață marți, 3 iunie 2025, la vârsta de 89 de ani. Anunțul a fost făcut de Ministerul Culturii al Republicii Moldova, care a transmis un mesaj emoționant: „Eugen Doga a plecat, astăzi, să compună muzică pentru îngeri... Tristă zi de vară. Dumnezeu ni l-a luat la El pe Eugen Doga... Când, în mod firesc, ar fi trebuit să celebrăm viața, ne luăm rămas-bun de la cel care a transformat sunetul în lumină: compozitorul, pedagogul, omul de cultură Eugen Doga”.

 

Născut la 1 martie 1937 în satul Mocra, din regiunea Transnistria, Eugen Doga a fost un creator prolific și versatil. A compus peste 200 de coloane sonore pentru filme, balete precum „Luceafărul” și „Venancia”, opera „Dialogurile dragostei”, numeroase lucrări simfonice, corale și camerale, precum și peste 70 de valsuri. Cel mai cunoscut dintre acestea este celebrul vals din filmul „Gingașa și tandra mea fiară” (1978), considerat de UNESCO drept una dintre cele patru capodopere muzicale ale secolului XX.

 

Muzica sa a răsunat pe scenele internaționale, inclusiv la ceremoniile de deschidere ale Jocurilor Olimpice din 1980 (Moscova) și 2014 (Soci). A fost distins cu titlul de Artist al Poporului în URSS, a fost membru titular al Academiei de Științe a Moldovei și a primit numeroase alte onoruri, inclusiv Ordinul Republicii Moldova și Ordinul Național „Steaua României”.

 

În 2022, Eugen Doga a fost invitat de onoare, la Curtea de Argeș, de către academicianul Gheorghe Păun, cu prilejul Zilei Revistei „Curtea de la Argeș”, numele său tronând pe afișul aniversar ilustrat cu un portret realizat de Romulus Harda. Evenimentul a fost un regal cultural pentru sufletul românesc... Două audiții Doga au fost oferite de o parte din orchestra Filarmonicii din Pitești, condusă de concert-maestrul Mădălin Sandu. Cu certitudine, emoțiile au fost mari, întrucât instrumentiștii au interpretat pentru prima oară partituri semnate de marele compozitor și nu oricum, ci chiar în prezența acestuia.

 

Plecarea sa lasă un gol imens în cultura românească și internațională. Muzica lui Eugen Doga va continua să inspire generații întregi, rămânând o punte între inimi și o mărturie a frumuseții universale.

Pin It