Mircia Chelaru: "Când spun Eugen Doga, spun: superbul păstrător de datină, de cântec și de identitate românească. Primul mare unificator prin cântec, al neamului românesc!"

Într-o marți neagră, de 3 iunie 2025, am avut cu toții parte de o nemăsurabilă pierdere: s-a compus ultima partitură a lui Eugen Doga - Tăcerea...!
Maestrul Eugen Doga, unul dintre cei mai iubiți compozitori și o figură emblematică a culturii din Republica Moldova, s-a stins din viață la vârsta de 89 de ani.
Doga este cunoscut pentru două valsuri celebre: „Gramofon” și „Dulcea și tandra mea fiară”. A scris linia muzicală pentru mai mult de 200 de filme, a compus o simfonie, mai multe cântece, piese instrumentale de cameră, romanțe și poeme simfonice. A fost decorat de șase președinți: Leonid Brejnev, Mihail Gorbaciov, Vladimir Putin, Traian Băsescu, Vladimir Voronin și Maia Sandu.
Un apropiat al marelui compozitor era senatorul Mircia Chelaru, care a transmis un mesaj emoționant și pătrunzător, după dureroasa pierdere a celui pe care-l numea "fratele meu".
"Eugen Doga, Omul Universal, un Templu al Armoniilor Cosmice redate Pământului locuit de români.
Cel ce a dăruit un GRAMOFON pe care valsează întreaga umanitate.
Fratele meu ocrotitor a solfegiat ultima partitură iar vibrația acordului său a fost absorbită de Eternitate!
Drum de Lumină, frate al nostru Atât de Mare! Înalță-te acolo unde nimeni nu te mai poate răni ... și de unde vei putea vedea Recunoștința Lumii!", a transmis, vădit întristat, gen (r) prof. dr. Mircia Chelaru.

În urmă cu 3 ani, maestrul Eugen Doga a fost invitat de onoare, la Curtea de Argeș, de către academicianul Gheorghe Păun, cu prilejul Zilei Revistei „Curtea de la Argeș”.
Evenimentul a fost un regal cultural pentru sufletul românesc, la acesta luând parte și senatorul Chelaru.
De asemenea, pe 27 ianuarie 2017, atunci când în premieră pentru România a avut loc lansarea albumului „MARI SUCCESE” al celebrului compozitor, printre invitații de seamă s-a aflat și prietenul său, Mircia Chelaru.

Iată-i, împreună, în acest material video:
"Eugen Doga este stâlp de românitate, este columnă Brâncușiană, ridicată în această minunată descriere a sufletului românesc prin muzică. Nu <<Dulcea și tandra mea fiară>>, ci minunea noastră irepetabilă a unui popor, care se numește simplu: poporul român!
Când spunem oriunde în această lume <<România>>, spun Eugen Doga, spun superbul păstrător de datină, de cântec și de identitate românească.
El fiind primul mare unificator prin cântec, dinainte de '89 al neamului românesc, de la Nistru până la Tisa.
Să ne trăiești, frate!", declara, la acea vreme, prietenul său, Mircia Chelaru...
