Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 21:47

Județul Argeș se află sub Cod galben de caniculă

Astăzi, începând cu ora 12:00, până la ora 21:00, județul Argeș se află sub incidența atenționării meteorologice COD GALBEN, care aduce temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic, conform informării transmise de către Administrația Națională de Meteorologie.


În intervalul menționat, se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, astfel că maximele se vor situa între 32 și 36 de grade. Local va fi caniculă, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.


În perioadele caniculare crește riscul de incendiu din cauza uscăciunii și a temperaturilor ridicate.


Recomandări
Nu utilizați focul deschis în locuri cu pericol de incendiu și pe timp de vânt;


Nu aruncați la întâmplare resturile de țigări;


Nu lăsați în interiorul autoturismelor expuse la soare recipiente sub presiune (brichete, tuburi de deodorant, etc.).


Recomandările privind protecția populației


Deplasările sunt recomandate în primele ore ale dimineții sau seara, pe cât posibil prin zone umbrite, alternând deplasarea cu repausul, în spații dotate cu aer condiționat (magazine, spații publice);
Evitați aglomerațiile, expunerea la soare, efortul fizic intens între orele 11.00 - 18.00;


Purtați haine lejere, subțiri, deschise la culoare, pălării și ochelari de soare;


Beți 1,5 - 2 litri de lichide pe zi, nu prea reci, apă, sucuri naturale din fructe și ceaiuri călduțe (soc, mușețel, urzici);


Mâncați fructe și legume (pepene, prune, roșii) sau iaurt (echivalentul unui pahar cu apă); mâncaţi echilibrat si variat insistând pe produsele cu valoare calorică mică;


Evitați băuturile ce conțin cofeină (cafea, ceai, cola) sau zahăr (sucurile carbogazoase) în cantități mari;


Evitați alimentele cu un conținut sporit de grăsimi, în special de origine animală;


Nu consumați alcool - vă deshidratează și vă transformă într-o potențială victimă a caniculei;


Mențineți legătura cu persoanele în vârstă (rude, vecini, persoane cu dizabilități), interesându-vă de starea de sănătate a acestora și oferindu-le asistență ori de câte ori au nevoie;


Nu lăsați copiii/animalele de companie singuri/singure în autoturisme;


Cereți sfatul medicului de familie la cel mai mic semn de suferință, manifestat de dumneavoastră sau copilul dumneavoastră;


Persoanele care suferă de diferite afecțiuni își vor continua tratamentul conform indicațiilor medicului. Este foarte util ca în perioadele caniculare să se consulte medicul curant în vederea adaptării schemei terapeutice la condițiile existente;


Pentru ameliorarea condițiilor la locul de muncă se vor reduce intensitatea și ritmul activităților fizice, se vor alterna efortul dinamic cu cel static și perioadele de lucru cu perioadele de repaus, în locuri umbrite sau ventilate corespunzător.

Pin It