Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 20:08

Criterii de performanță pentru șefii de secție din spitale

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat că, în august, vor fi introduse criterii de performanță pentru șefii de secție din spitale, o premieră în sistemul sanitar românesc. Măsura face parte dintr-un pachet mai amplu de reforme care vizează stimularea performanței în sănătate.


Alături de această noutate, vor fi regândiți și indicatorii de performanță pentru managerii unităților sanitare. Scopul este îmbunătățirea performanței echipelor medicale și a adresabilității secțiilor către comunitățile locale. Ministrul Alexandru Rogobete a subliniat că nu s-a discutat pe masa Guvernului reducerea sporurilor pentru personalul medical și auxiliar. Singura categorie afectată de scăderea veniturilor prin reducerea sporului pentru condiții vătămătoare este personalul administrativ din sistemul de sănătate.

Pin It