Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 14:53

Weekend bogat în distracție la Zilele Municipiului Curtea de Argeș!

Zilele Municipiului au început în forţă la Curtea de Argeş, bucurându-se încă de la momentul startului de o participare foarte numeroasă din partea argeşenilor și oferind, în acest wekend, un spectacol de neuitat. Organizatorii, Autentic Events, au reușit să creeze un program diversificat, care a atras un număr impresionant de participanți.


Concitadinii, şi nu numai, au profitat de vremea bună și de paleta gastronomică diversificată, în peisajul sărbătoresc făcându-şi apariţia standuri cu specialităţi noi şi delicioase, pe care le veţi observa imediat, fiindcă ies din tiparul cu care eram obişnuiţi. De pildă, copiii se pot răsfăţa cu chips pe băţ, din cartofi naturali, wafe cu tot soiul de umpluturi dulci, clătite cu gemuri naturale, plăcinte sârbeşti şi numeroase tipuri de gogoşi - cu sau fără topping. Cei pasionaţi de amintiri în imagini au posibilitatea de a se fotografia alături de mascote Disney şi primesc pe loc pozele. Nu lipsesc nici tradiţionalele îngheţate la cornet, sucuri multicolore la dozator, îndrăgita vată pe băţ, ciubucurile, acadelele rotunde uriaşe, turta dulce, ciocolata artizanală sau batoanele din seminţe, fructe confiate şi nuci.


De partea cealaltă, pentru cei cu adevărat gurmanzi, sfârâie grătarele într-o veselie, iar meniul nu ţine deloc cu dieta cuiva. Găsiţi acolo tot ce se poate frige la jar, de la cărnuri de oaie, porc, pui sau vită (implicit derivate), la hamsii, cartofi, maţe şi specialităţi. Cu pâine ori cu mămăligă, cu murături ori salate uşoare, toate alunecă bine lângă o halbă de bere, vin sau doar apă ori suc. Important e că aveţi de unde alege, oricât de mofturoşi aţi fi! Chiar dacă există scepticism, bucătăriile sunt amenajate în maxime condiţii de igienă şi sperăm că nu vor exista situaţii neplăcute...

Prioritate maximă are zona de divertisment, unde părinţii şi copiii se înghesuiau de-a binelea să prindă locuri.


Deşi tot auzim în stânga şi-n dreapta că românii nu mai au bani, că-i recesiune și au crescut taxele și prețurile, pe tot parcursul primelor 3 zile de bâlci, platoul din faţa Sălii Municipale de Sport a fost arhiplin. Un aport semnificativ l-au avut şi artiştii invitaţi anul acesta, dar, în orice caz, mai degrabă ocazia de a petrece un timp liber altfel decât de obicei a fost flagelul care i-a scos din casă pe argeşeni. La Curtea de Argeş au venit vizitatori din tot judeţul şi chiar mai de departe, căci printre cei cu care am stat de vorbă se numărau şi persoane din Piteşti, Câmpulung sau Bucureşti. Iar la concerte s-au oprit şi turiştii care au fost în trecere prin zona, fiindcă muzica a răsunat până departe.


Atmosfera din weekend pare să anticipeze un succes al organizării celor de la Autentic Events, însă rămâne de văzut ce va mai fi până la final. Nu putem să nu ne arătăm dezgustul faţă de proasta educaţie a unora care au ignorat coşurile de gunoi şi au "scăpat" pe jos toate gunoaiele produse. La acest capitol mai avem mult de lucrat...


Ziua de vineri a adus pe scenă o serie de artiști care au încântat publicul cu performanțele lor remarcabile. Marius Țugulescu, DJ Albinuța & MC Raisa, dar mai ales Denis Nucă și Letty au reușit să creeze o atmosferă de neuitat.


Sâmbătă, pe scenă au urcat Raluca Georgiana Bascoveanu, Andrada Cernea, MC Raisa și DJ Albinuța, iar seara s-a încheiat cu un concert electrizant susținut de Bibi.


În ultima zi de weekend, pe lângă Deeaelena și Dante, Shondy și fetele DJ-ițe, cireașa de pe tort și cel mai așteptat moment a fost concertul celor de la Bere Gratis. Aceștia au mai cântat la Curtea de Argeș și cu alte ocazii și de fiecare dată au făcut o atmosferă incendiară. Melodiile ultra cunoscute, vocea puternică a lui Miță, au făcut ca publicul să fie în delir!


Organizatorii pregătesc surprize peste surprize și în zilele următoare, așa că vă așteaptă până pe 15 august să petreceți... AUTENTIC!

 

Pin It