Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 13:43

Noi măsuri pentru transportul județean de persoane

Miercuri, 27 august, la sediul Consiliului Județean Argeș au avut loc discuții ferme cu operatorii de transport județean, vicepreședintele Marius Nicolaescu, administratorul public al județului, Cristian Puiu, și Dumitru Tudosoiu – inspectorul școlar general al județului. Aceștia au prezentat noile măsuri luate în vederea rezolvării problemelor din transportul județean și le-au cerut operatorilor să respecte ce și-au asumat în contract, altfel acesta va fi reziliat.

În primul rând, transportul județean de persoane va fi integrat cu cel metropolitan și vor exista stații în Pitești care facilitează accesul călătorilor navetiști.

Apoi, începând din 8 septembrie, va intra în vigoare un NOU GRAFIC DE CIRCULAȚIE TEMPORAR, care va fi valabil până la sfârșitul lunii septembrie, iar operatorii de transport județean sunt obligați să respecte graficul de circulație și să afișeze programul în stații.

Mai mult, cetățenii vor găsi pe pagina de Facebook și pe site-ul Consiliului Județean Argeș un LINK unde pot completa un formular cu sesizări privind transportul județean de persoane.

Formularul va fi trimis automat către firma care se ocupă cu modificarea graficului de circulație. Timp de o lună se va analiza cum funcționează acest grafic de circulație, vor fi colectate toate sesizările și se vor face modificări, astfel încât, la final, să avem un transport adaptat pe nevoile cât mai multor navetiști.

Totodată, au fost anunțate și controale pe traseu, pentru verificarea respectării contractelor asumate de operatorii de transport județean...

Pin It