Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 13:43

O nouă majorare a facturilor la electricitate, de la 1 septembrie 2025!

Începând cu 1 septembrie 2025, facturile la energie electrică vor include o nouă creștere, ca urmare a deciziei Transelectrica de a majora tariful pentru achiziția serviciilor de sistem.

Concret, tariful actual de 7,04 lei/MWh va urca la 12,79 lei/MWh, ceea ce reprezintă o creștere de aproape 82%.

Creșterea se traduce printr-un plus de 5 lei/MWh, adică 0,005 lei/kWh.

Pentru un consum lunar de 100 kWh, facturile vor fi mai mari cu aproximativ 0,5 lei.

La un consum de 200 kWh, majorarea se ridică la 1 leu pe lună.

La nivel anual, pentru un consumator casnic mediu, impactul va fi de circa 5,5 lei.

Compania precizează că majorarea vine ca urmare a aplicării mecanismului de corectare a deviațiilor semnificative de la prognoza pe baza căreia fusese stabilit tariful intrat în vigoare la 1 iunie 2025, în conformitate cu reglementările emise de ANRE.

Astfel, chiar dacă efectul direct asupra consumatorilor casnici nu este unul major, ajustarea tarifelor evidențiază instabilitatea pieței energetice și necesitatea recalibrării costurilor în funcție de evoluțiile reale ale consumului și producției...

Pin It