Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 13:49

Consulul general al României la Barcelona a venit în Argeș. Județul va fi promovat în Spania

Joi, 28 august, la Consiliul Județean Argeș a avut loc o întâlnire de lucru cu delegația Consulatului General al României la Barcelona, formată din consulul general Sandra Gătejeanu-Gheorghe și consulul Cătălin-Daniel Coroi.

Din partea Consiliului Județean Argeș au participat Ion Mînzînă, președintele Consiliului Județean Argeș, Marius Cristian Puiu, administratorul public al județului și Roxana Stoenescu, director executiv al Direcției Cultură, Turism și Tineret.

Întâlnirea a avut ca obiectiv consolidarea relațiilor de colaborare culturale, turistice și economice, precum și identificarea de parteneriate între instituțiile muzeale din Argeș și cele din Spania.

De asemenea, s-a discutat despre marcarea, în anul 2026, a 145 de ani de relații diplomatice România–Spania, inclusiv participarea Argeșului la manifestările organizate de consulatele României la Barcelona și Sevilla.
Totodată, s-a punctat și necesitatea susținerii și promovării parteneriatelor economice, implicarea oamenilor de afaceri din județ și a Asociației Oamenilor de Afaceri Argeș, a Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Argeș în proiecte comune cu mediul economic din Spania.

Pin It