Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 12:37

Apel emoționant: Alexandru își caută mama biologică, dispărută la scurt timp după naștere

În grupul de Facebook „The never forgotten Romanian children - Copiii niciodată uitați ai României”, un tânăr din Argeș, în vârstă de 26 de ani, a lansat un apel public emoționant în speranța că își va regăsi părinții. Născut în mai 1999 la Spitalul din Costești, Alexandru nu și-a cunoscut niciodată părinții biologici. Mama lui ar fi părăsit maternitatea la doar două ore după naștere, iar autoritățile nu au reușit să o găsească, în ciuda căutărilor. Astăzi, el speră că povestea lui va ajunge la cei care știu mai multe sau pot recunoaște detalii din acea perioadă.


„Mă numesc Alexandru și m-am născut în anul 1999, la Spitalul din Costești, județul Argeș. Mama mea biologică, posibil cu numele Stoian Simona, din localitatea Izvoru, a plecat din spital la doar două ore după naștere și nu s-a mai întors.


Asistentele spuneau că era o femeie tânără, însoțită de un bărbat mult mai în vârstă. Din acel moment nu au mai existat acte care să ateste nașterea mea. Poliția a căutat-o timp de câteva luni, dar fără rezultat. Am fost adoptat la aproximativ 5 luni. Numele Stoian Simona apare în documentele din vremea aceea, dar cel mai probabil era fals. Se menționează și localitatea Izvoru, însă nu s-a confirmat nimic de către poliție.


Îmi doresc din tot sufletul să-mi găsesc mama biologică, tatăl biologic sau posibili frați. Dacă cineva are informații, își amintește povestea unei tinere care a născut și a plecat din Spitalul din Costești în mai 1999 sau recunoaște fotografiile mele, vă rog să mă contactați”, a scris Alexandru.

Pin It