Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 08:45

Valoarea facturilor la electricitate s-ar putea schimba radical

Autoritățile din domeniul energetic analizează implementarea unui nou mod de calcul al facturilor la energie electrică în România, inspirat de modelul folosit în majoritatea statelor europene.
Sistemul, numit tarif binom, combină o componentă fixă cu una variabilă și ar putea aduce beneficii pentru milioane de consumatori. Ideea este ca fiecare client să plătească atât pentru energia efectiv consumată, cât și pentru capacitatea pusă la dispoziție de rețea, chiar dacă nu utilizează energia în mod constant.


Tariful binom presupune împărțirea facturii în două părți. Partea variabilă reflectă consumul real, iar componenta fixă funcționează ca un abonament lunar, calculat în funcție de puterea instalată la racordare.


În acest moment, aproape 20% din factura la electricitate reprezintă tarifele de distribuție, iar prin aplicarea tarifului binom, suma ar fi plătită lunar, indiferent de consum. Acest lucru i-ar putea afecta, de exemplu, pe proprietarii de case de vacanță sau întreprinderile sezoniere.


Cu toate acestea, pentru consumatorii casnici sau pentru firme care utilizează energia în mod constant, partea variabilă ar putea fi mai mică decât în prezent, ceea ce ar duce la economii reale. Tariful binom ar aduce România în rândul statelor UE care folosesc deja acest model, România și Cipru fiind ultimele țări care nu l-au implementat.


„Acum costurile de capacitate se împart între toți clienții, indiferent de consum, în timp ce noul model ar face ca fiecare să plătească în funcție de puterea rezervată la racordare”, explică Dana Dărăban, reprezentantă ACUE.

Pin It