Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 04:31

Proiectul „Împreună prindem curaj” – pentru un mediu educațional sigur și empatic

Proiectul Ministerului Educației și Cercetării „Împreună prindem curaj” se implementează și în acest an școlar la Liceul Tehnologic „Ferdinand I” din Curtea de Argeș.

Derulat cu sprijinul CJRAE Argeș și ISJ Argeș, proiectul are ca scop construirea unui mediu educațional incluziv, armonios, sigur și empatic, în care toți elevii să se simtă valorizați și sprijiniți.

În luna octombrie s-au desfășurat o serie de activități educative și formative la nivel primar, gimnazial, liceal si profesional, printre care:

„Respectând legea, ne respectăm pe noi!” – activitate cu tematică antibullying, realizată cu sprijinul Poliției Municipiului Curtea de Argeș și al Jandarmeriei Municipiului Curtea de Argeș;

„Comunicarea asertivă” – atelier dedicat dezvoltării abilităților de comunicare pozitivă și respectuoasă;

„Controlul emoțiilor” – activitate interactivă axată pe autocunoaștere și gestionarea emoțiilor.

Activitățile au fost coordonate de directorul unității, prof. Andra Michai, împreună cu consilierii școlari prof. Alina Ștefan și prof. Cristina Hirică, precum și cu cadrele didactice implicate.

Obiectivele principale urmărite au fost:

- identificarea unor alternative pozitive de comunicare, comportament și atitudini între elevi;

- conștientizarea efectelor negative ale bullyingului;

- promovarea unui climat școlar bazat pe respect, empatie și încredere.

"Mulțumim partenerilor noștri, Agent șef Sorina Cantemir și agent principal Andreea Duculan, din cadrul Politiei Municipiului Curtea de Argeș - Biroul Ordine Publică - Compartiment Proximitate dar și Plt. adj. șef Marian Grozavu din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Argeș, pentru implicarea constantă în educația elevilor și sprijinul acordat în formarea unei comunități școlare sigure și responsabile", a transmis directoarea instituției de învățământ

Pin It