Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 00:29

Ziua Națională a României, marcată cu mândrie la Școala Gimnazială din Oești

Cu ocazia Zilei Naționale a României, elevii și profesorii din comuna Corbeni au celebrat cu emoție și respect unul dintre cele mai importante momente din istoria țării noastre. În spiritul tradiției, comunitatea școlară a marcat această zi prin activități dedicate valorilor românești, unirii și identității naționale, aducând un omagiu celor care au contribuit la înfăptuirea Marii Uniri și la construirea României moderne.


„La mulți ani, România!


În fiecare an, la 1 Decembrie, sărbătorim unitatea, identitatea și frumusețea poporului român. O zi în care ne amintim de cei care, prin curaj și credință, au făcut posibilă Marea Unire și au scris istoria acestei țări. Fie ca respectul, solidaritatea și iubirea de țară să ne însoțească în fiecare zi, nu doar de 1 decembrie. Să fim mândri că suntem români, oriunde ne-am afla! La mulți ani, români!”, au transmis cadrele didactice alături de elevi.


Activitățile au fost desfășurate la nivel gimnazial - la Școala Gimnazială „Prof. dr. Vasile Vasilescu” din satul Oești.

Pin It