Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 00:13

Amenzi uriașe pentru românii care nu sunt politicoși la ghișeu

Senatorii au aprobat tacit modificarea Legii nr. 61/1991, potrivit cărora sunt introduse noi sancțiuni. Acestea îi vizează pe cetățenii care interacționează cu angajații din instituțiile publice. Astfel, dacă românii au un comportament lipsit de respect, provocator sau intimidant, agresiv sau recalcitrant, pot fi amendați cu sume între 5.000 și 20.000 de lei.


Poți fi sancționat și doar pentru refuzul de a respecta indicațiile personalului din instituţii publice, atitudine ce poate fi considerată a fi contrară obligaţiei cetăţenilor de a adopta o conduită civilizată şi respectuoasă, în scopul menţinerii unui climat de ordine şi linişte publică.


Această lege a fost analizată favorabil de Consiliul Legislativ, cu observații și propuneri însă, care a menționat următoarele: „termenii şi expresiile prin care este descrisă atitudinea sancţionabilă contravenţional, respectiv comportament lipsit de respect, provocator sau intimidant, agresiv sau recalcitrant, contrar obligației cetățenilor de a adopta o conduită civilizată și respectuoasă nu întrunesc cerințele de claritate și previzibilitate întrucât cuprind o tentă puternică de subiectivitate”.

Pin It