Legea cumulului pensie-salariu, aproape finalizată: reducere de 85% pentru cei care rămân în sistem

Proiectul de lege privind cumulul de pensie și salariu la stat este gata și se așteaptă avizul de la CSM, a declarat premierul Ilie Bolojan. Potrivit acestuia, cine va rămâne la muncă va pierde 85% din pensie.
„În momentul în care vom avea proiectul de lege îl vom trimite la Parlament și sper ca, în procedură de urgență, să fie pusă în practică”, a afirmat Bolojan.
Potrivit acestuia, efectul legii ar trebui să fie ca „ori cei care cumulează pensia și salariul să renunțe la 85% din pensie, dacă vor să lucreze în continuare, sau să renunțe la locul de muncă de la stat”.
„În condițiile în care într-o instituție trebuie să faci reducere, așa cum trebuie făcută în perioada următoare, în multe instituții, dacă nu ai alte formule de a reduce cheltuielile de salarii, este mult mai corect moral să plece cineva care are o sursă de venit certă decât cineva care se bazează exclusiv pe acel salariu”, a mai spus premierul.
