DSVSA Argeș intensifică controalele în piețe înainte de Paște

În apropierea Sărbătorilor Pascale, autoritățile sanitar-veterinare din județul Argeș intensifică verificările pentru a asigura siguranța alimentelor comercializate în piețe.
Reprezentanții DSVSA Argeș (director dr. Sorin Sorescu) au anunțat că, în această perioadă aglomerată, au instituit permanență în toate piețele din județ până sâmbătă, 11 aprilie, dar și controale riguroase în unitățile alimentare.

Scopul acestor acțiuni este prevenirea apariției toxiinfecțiilor alimentare, fenomen care, potrivit autorităților, nu a mai fost înregistrat în ultimii ani în Argeș, datorită monitorizării constante a întregului lanț alimentar.
În aceste zile, inclusiv conducerea instituției este prezentă zilnic pe teren pentru a verifica modul în care sunt respectate normele igienico-sanitare. Astăzi, 9 aprilie, directorul executiv, Sorin Sorescu, alături de directorul adjunct, Ștefan Ghemaru, au efectuat controale în Piața Ceair, unde a fost analizat modul de comercializare a cărnii de miel și a altor produse alimentare.

„Verific zilnic piețele din județ pentru a mă asigura că activitățile comerciale se desfășoară în condiții corespunzătoare de igienă și civilizație, astfel încât consumatorii să aibă acces la produse sigure. Mă bucur, de asemenea, să văd tot mai mulți producători locali prezenți în piețe”, a declarat directorul DSVSA Argeș, dr. Sorin Sorescu.
