Studiu Eduxanima: de la lanț la libertate - cum s-a schimbat viața câinilor din mediul rural

Dacă în urmă cu aproximativ 20 de ani peste 95% dintre câinii din mediul rural erau ținuți în lanț, în prezent proporția a scăzut la aproximativ 42%, arată rezultatele studiului realizat de Eduxanima în județul Argeș.
Potrivit studiului, aproximativ 42% dintre câinii cu stăpân din mediul rural sunt încă ținuți în lanț, 18% sunt deținuți în țarcuri sau spații separate, 37% sunt lăsați liberi în curte, iar 3% locuiesc în interiorul locuințelor.
Deși 42% rămâne un procent semnificativ de câini ținuți în lanț, rezultatele indică o schimbare importantă în modul de raportare la animalele de companie și o creștere a preocupării pentru bunăstarea acestora.
Schimbări importante au fost observate și în alimentația animalelor. Dacă în urmă cu două decenii mălaiul fiert reprezenta principala hrană pentru majoritatea câinilor din mediul rural, în prezent doar aproximativ 28% dintre proprietari o mai utilizează ca aliment principal sau complementar. Pâinea a fost de asemenea menționată de aproximativ 42% dintre respondenți însă cel mai adesea în combinaţie cu alte produse. În schimb, hrana comercială a început să fie utilizată pe scară largă şi în mediul rural, majoritatea proprietarilor folosind-o cel puţin parţial în alimentaţia animalelor.
“Rezultatele studiului confirmă o schimbare semnificativă în modul în care oamenii se raportează la animalele de companie. Deși există în continuare practici care necesită îmbunătățiri, datele arată o creștere a preocupării pentru bunăstarea animalelor și o relație mai empatică om-animal.”, a declarat Carmen ARSENE, președinte Eduxanima.
Evoluția evidențiată de studiu demonstrează că informarea și educația pot contribui la schimbarea modului în care oamenii se raportează la animale. De aceea, Eduxanima, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Argeș, desfășoară în şcoli programe educaţionale care promovează respectul față de animale, empatia și responsabilitatea față de acestea.
Studiul a fost realizat în cadrul campaniei „Respectă, Protejează, Sterilizează”, primul demers la nivel naţional care evaluează simultan situația animalelor cu și fără stăpân și relația dintre comunități și animale.
