Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 21:35

Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş (20)

 

Vechea administraţie municipală şi-a încheiat mandatul. Cea nouă a depus jurământul şi destui dintre foştii aleşi locali nu se mai regăsesc în fotoliile pe care le-au ocupat timp de patru ani. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese şi să le afişeze pe site-ul primăriei. Acesta este principiul transparenţei. Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum intră un ales local în mandat - din punct de vedere al averii - dar şi cum iese. Am deschis un serial în care îi vom analiza pe toţi, om cu om, şi pe cei ce au plecat, şi pe cei ce le-au luat locul, prezentând situaţia în funcţie de declaraţiile pe care le-a depus fiecare. Nu-i vom neglija nici pe "oamenii cu greutate" din cadrul primăriei. Dacă descoperiţi că au omis "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. 

Cristian Mitrofan - un cameleon care a încurcat culorile politice

Fostul viceprimar este descendentul unui om care a lucrat ani de zile în primărie înainte de 1989. Pe Cristian Mitrofan, evenimentele din decembrie 1989 l-au prins ca angajat la Electroargeş. Se spune că ar fi fost printre cei care au fondat filiala locală a PNL, dar apoi îl regăsim la PNŢCD şi ani de zile lângă prof. Gheorghe Nicuţ, cel care avea să câştige surprinzător (pentru unii) alegerile pentru postul de primar în 1996, la momentul în care fosta CDR urcase pe valul simpatiei populare după trecerea la cele veşnice a seniorului Corneliu Coposu. Patru ani mai târziu nu-l identificam însă pe lista celor 5 consilieri locali ţărănişti, dar era instalat - poate în compensaţie - director plin la Casa de Cultură "George Topîrceanu", de unde Marian Ghiţă era mutat la conducerea Bibliotecii Municipale. Ascensiunea sa politică a început patru ani mai târziu, după ce devenise unul dintre oamenii de încredere ai lui "papa Nicuţ", pe care-l urmase la fostul PPC (tradus de şmecheri prin formula "Poate Pică Ceva") şi mai apoi la PNL. Cristian Mitrofan intra în legislativul municipal pe un loc fruntaş între consilierii locali liberali, după Costinel Vasilescu şi Sorin Sorescu şi se spune că de pe-atunci începea să clocească vise de mărire. Era ultimul mandat al primarului Nicuţ, pe care - spun gurile rele - l-au "făcut" chiar colegii de partid, care se săturaseră de tutela sa agasantă şi de faptul că nu-şi ţinuse promisiunea de a-l promova candidat la primărie, în 2008, pe Costinel Vasilescu. Şi asta nu din simpatie exagerată pentru viceprimarul de atunci, ci pentru că fiecare - dacă nu putea sări peste rând - cel puţin visa să-şi reducă chinuitoarea aşteptare. Nicuţ a pierdut, Vasilescu a rămas viceprimar pentru că l-a vrut Ninel Diaconu mai mult decât pe colegul Panţurescu şi pentru că regretatul Nicolae Derviş a ştiut cum să manevreze pentru a păstra PNL în prima linie a scenei politice locale. Şi care avea să plătească pentru asta o notă umflată, întocmită tocmai de colegii săi de partid, fapt care l-a determinat să se retragă scârbit din cursa pentru un nou mandat! Cum se cam ştie ce s-a întâmplat în 2012, nu vom mai reveni asupra poveştii, în urma căreia a fost "rezolvat" Derviş de cei pe care-i îndatorase atât de mult, încât îşi câştigase dreptul la ura lor. Mitrofan, pe baza prieteniei cu primarul Diaconu şi a alianţei liberalilor cu social-democraţii în cadrul USL, a ajuns viceprimar. În 2014, pe OG nr. 55, a trecut la PSD, iar în primăvara aceasta, după ce a cochetat mai întâi cu ALDE, a revenit la PNL, motivându-şi fuga din partid, din urmă cu aproape doi ani, prin nevoia de a-şi păstra postul de viceprimar. "Întoarcerea fiului risipitor" le aducea liberalilor un candidat la postul de primar şi posibilitatea teoretică de a stinge conflictele interne acutizate de câtva timp. Slalomul printre partide şi doctrine sau cine ştie ce alte motive care au contat în ochii electoratului i-au stopat lui Cristian Mitrofan drumul spre Cabinetul 1 de la primărie. Mai mult, şi-a pierdut şi postul de viceprimar, fiind silit să revină la conducerea Centrului de Cultură şi Arte, unde i se întrerupsese contractul, atunci când ajunsese viceprimar. Fiind destul de tânăr şi având capacitatea de a se revitaliza prin captarea prin orice mijloace a simpatiei populare, ar fi eronat să-l categorisim drept un personaj politic terminat pe termen lung - aşa cum sugerează unii sau alţii, care văd în el un Dinu Păturică modern şi susţin că i-ar cam fi trecut vremea. Timpul va fi însă cel care va da răspunsul exact, funcţie de modul în care Cristian Mitrofan va avea înţelepciunea de a-şi aştepta cu răbdare o nouă şansă - dacă va mai veni - şi de a nu-şi continua tovărăşia cu persoane nepotrivite, ce nu se bucură de aprecierea oamenilor de bun simţ.

Din declaraţiile de interese (care nu evidenţiază ceva notabil, poate şi din cauza uitării unor amănunte) şi de avere - depuse în data de 10 iunie 2015 - aflăm că împreună cu soţia, Carmen, deţine din anul 2006 două terenuri intravilane de 300 mp, respectiv de 648 mp, cumpărate de la părinţi, pe care şi-a construit o casă în suprafaţă de 143 mp, renunţând la apartamentul de la bloc. La autoturisme a trecut un Ford Focus din 2001 şi un Audi A6 din 2007. Cristian Mitrofan stă foarte bine la capitolul tezaurizare, căci a declarat că are în proprietate icoane pictate pe sticlă şi pe lemn în valoare de 8.000 euro (achiziţionate în perioada 2000-2014), precum şi tablouri şi grafică însumând 6.000 euro (cumpărate între 2000 şi 2013). Din anul 2007 a contractat un credit de 20.000 euro la BCR, scadent în 2017. Veniturile declarate pentru anul 2014 au fost din salarii, care au totalizat pentru viceprimarul Cristian Mitrofan 42.124 lei, iar pentru soţia angajată la SC STEINEL ELECTRONIC - 28.732 lei. Spre deosebire de primarul Nicolae Diaconu, care a depus declaraţiile de avere şi interese la încheierea mandatului, pe ale domniei sale nu le-am găsit afişate. Oare să fi fost sabotat de cineva care nu-l prea avea la inimă de bine?...

 - Va urma -

Pin It