Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 21:36

Manu i-a băgat "în fibrilaţii" pe angajaţii DGASPC!

 

Marţi, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, dr. Dan Manu, a făcut o vizită inopinantă la Centrul de Protecţie a Copilului din comuna Rucăr, instituţie aflată în subordinea DGASPC Argeş şi a Consiliului Judeţean. Declaraţia domniei sale nu mai are nevoie de comentarii suplimentare: "Prima dată am fost la bucătărie, unde am constatat că nu se respectă circuitele de igienă, în sensul în care legumele nespălate erau în chiuvetă alături de peşte. Frigiderele din secolul trecut trebuie înlocuite. Nici grupurile sanitare prevăzute cu toalete turceşti nu se prezentau mai bine, iar în loc de duş erau prevăzute cu ţevi prin care curgea apă ruginită! De asemenea, nu există vestiare unde copiii să-şi lase îmbrăcămintea înainte de duş. Pentru remedierea deficienţelor, am luat următoarele măsuri de urgenţă: şefa centrului va face un referat de necesitate pe care îl va trimite spre aprobare; am luat legătura cu conducerea DGASPC-ului să supravegheze ducerea la îndeplinire; am informat DSP-ul să-şi facă datoria. Astfel de vizite le voi face şi în alte centre şi şcoli, iar cei care nu-şi vor exercita atribuţiile de serviciu, vor fi sancţionaţi conform Codului muncii. Pe parcursul vizitei am avut discuţii cu copiii, care m-au impresionat. Aceştia, spre deosebire de personal (care era în prag de infarct), au fost foarte bucuroşi că i-am vizitat!"

După postarea informaţiilor pe contul de socializare personal, preşedintele Manu a primit o mulţime de mesaje favorabile. "Felicitări, sunteţi printre puţinii lideri care se implică cu adevărat în rezolvarea problemelor comunităţii!", a scris Eugen Bărboiu. "Felicitări şi să faceţi cât mai multe vizite NEAŞTEPTATE şi veţi constata o groază de nereguli. În schimb, dacă veţi face vizite AŞTEPTATE, veţi găsi totul în regulă", a spus şi Ioana Crai. Gabriel Marian Taragoi a fost mult mai tranşant şi a postat următorul mesaj: "Sincer, mai bine schimbaţi conducerea DGASPC-ului. Felicitări pentru acţiune şi merită să vă implicaţi în toate instituţiile. Cu respect!" Un ultim mesaj pe care vi-l prezentăm a fost cel al lui Florian Lupu: "Bravo, Dane, asta aşteaptă de la tine oamenii care te-au votat! Ai o şansă unică de a schimba în bine o stare de fapt care durează de prea mult timp în acest judeţ. Sunt sigur că nu o vei rata!"

"Continuaţi, d-le preşedinte!" - este şi recomandarea noastră.

Pin It