Mircea Drăghici - admonestat de primari
Deputatul reales în Colegiul Curtea de Argeş în 2012, a avut o surpriză neplăcută la ultimul Colegiu Prefectural: a fost admonestat pe ton ireverenţios de către primarii participanţi, majoritatea fiind din PSD! "În toată activitatea mea parlamentară am căutat să aduc în Camera Deputaţilor problemele argeşenilor. M-am consultat mereu cu primari şi alegători şi voi continua pe această linie. Cum de la începutul lui septembrie se va relua activitatea parlamentară, după vacanţă, vă rog să-mi spuneţi ce probleme trebuie să ridic?..."
Sala a reacţionat dur, întrebându-l cu cine s-a consultat şi mai ales când, deoarece în actualul mandat a fost mai puţin apropiat de alegători şi de primarii argeşeni. Evident deranjat de asemenea atitudine, deputatul Drăghici a avut inteligenţa de a nu se angrena într-un dialog al surzilor, căci a înţeles perfect că era posibil ca pornirea negativă în ceea ce-l privea să fi fost dirijată de cineva din interiorul partidului. Şi asta pentru că alegerile parlamentare de anul acesta se vor face pe liste de partid şi nu pe colegii, astfel că lupta pentru obţinerea unei poziţionări cât mai bune pe amintitele liste se va duce în primul rând pe plan intern. Viitorul apropiat ne va lămuri asupra adevărului...
