Walter Stegner, emisarul nostru, a plecat la Neuwied
Marţi, la finalul şedinţei de legislativ municipal, primarul Constantin Panţurescu ne-a informat că scrisoarea de intenţie privitoare la reluarea legăturilor între oficialităţile locale din Curtea de Argeş şi Neuwied a fost întocmită, tradusă în limba germană şi înmânată lui Walter Stegner, pentru a o duce în Germania, la primarul Nikolaus Roth. După cum v-am informat anterior, cetăţeanul de onoare al urbei Basarabilor a fost invitat la festivităţile dedicate uneia dintre cele mai ilustre figuri istorice din zona Koblenz, care se vor desfăşura sâmbătă în landul Renania-Palatinat. Evenimentul intitulat "Carmen Sylva, Regina Elisabeta a României" va omagia personalitatea principesei Elisabeth Pauline Ottilie Luise zu Wied, care în 1869, la vârsta de 26 ani, se căsătorea cu Principele României, Carol de Hohenzollern Sigmaringen, alături de care, în anul 1881, după obţinerea independenţei faţă de Imperiul Otoman, urca pe tronul Regatului României.
Regina Elisabeta a avut o activitate intensă în diverse domenii, sprijinind educaţia, cultura şi modernizarea ţării noastre, fiind implicată şi în numeroase proiecte sociale, fapt care i-a adus dragostea poporului ce a adoptat-o. Născută la Neuwied, s-a stins din viaţă în România şi îşi doarme somnul de veci în Catedrala Mănăstirii Argeşului, aşa cum a decis soţul său, Regele Carol I pentru dinastia pe care a întemeiat-o aici, pe meleagurile mioritice. De fapt, această legătură a stat la baza scrisorii primite de la Neuwied prin Ministerul Culturii în urmă cu mai bine de un deceniu, în care se exprima dorinţa unei înfrăţiri între cele două oraşe. La vremea respectivă, Walter Stegner s-a pus la dispoziţia autorităţilor din Curtea de Argeş, care au trimis o delegaţie în Germania. Ca să n-o mai lungim, dincolo de vizita de curtoazie şi felicitări de Paşte sau Crăciun, până în prezent nu s-a mers mai departe. Şi e păcat, deoarece o înfrăţire cu acel oraş ne-ar fi putut ajuta prin consultanţa gratuită pe care am fi putut-o primi pentru eficientizarea administraţiei publice locale, accesare de fonduri europene şi o mai rapidă integrare în structurile UE. Acum, noul primar s-a arătat deschis faţă de ideea reluării legăturilor şi, eventual, a materializării ideii înfrăţirii între Curtea de Argeş şi Neuwied. Walter Stegner va duce scrisoarea lui Constantin Panţurescu la omologul german Nikolaus Roth şi ne-a asigurat că ne va transmite veşti din Germania, pe care le aşteptăm cu mare interes.
