Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 22:44

Primăria va continua dialogul cu mediul de afaceri la Curtea de Argeş

Asigurarea a fost dată recent de către primarul Constantin Panţurescu. După cum se ştie, la scurt timp după preluarea mandatului, acesta împreună cu viceprimarul Gabriel Jubleanu a avut un prim contact informal cu un grup de oameni de afaceri dintre cei care au putut răspunde invitaţiei lansate la momentul respectiv. Atunci s-a decis ca astfel de întâlniri să devină o practică, întrucât administraţia municipală şi mediul de afaceri creator de locuri de muncă, care reprezintă şi un grup semnificativ de contribuabili la bugetul local şi la cel consolidat al statului, trebuie să colaboreze, dacă se doreşte o dezvoltare durabilă a localităţii. "Ne apropiem de finalul perioadei vacanţelor de vară, astfel că din septembrie vom relua întâlnirile cu reprezentanţii mediului de afaceri. Avem multe lucruri de clarificat şi chiar strategii comune de pus la punct. Dacă ne dorim să trăim bine în cadrul comunităţii din Curtea de Argeş, trebuie să colaborăm! Şi nu este vorba numai despre mediul de afaceri, ci şi despre toţi cei ce pot să ajute cu experienţa lor la îmbunătăţirea standardului de viaţă al oamenilor. Şi când spun asta, mă refer şi la specialişti. După cum bine ştiţi, la acea întâlnire a participat şi arh. Traian Ionescu, pe care l-am rugat să ne ajute cu o estimare a costurilor presupuse de reabilitarea şi conservarea centrului vechi al oraşului. Dumnealui a venit cu ideea lansării unui concurs de idei şi proiecte de revitalizare a acestui obiectiv cu valenţe turistice, competiţie care să se adreseze tinerilor arhitecţi. Ideea de bază ar fi să se păstreze ceea ce este tradiţional, integrându-l armonios în zona modernizată din jur. Oraşul nostru are potenţial turistic insuficient valorificat şi ar fi o mare greşeală să continuăm să-l lăsăm să vegeteze. Personal mă bucur să constat că, într-un interval scurt, prin câteva semnale faptice, noua administraţie municipală a reuşit să demonstreze că se pot mişca lucrurile din loc fără mari cheltuieli. Rezultatul a fost acela că s-a dezgheţat dialogul cu cetăţenii, fapt dovedit de propunerile pe care le primim din cele mai diverse medii. Este un început al reclădirii încrederii între administraţie şi cetăţeni şi pe acest fundament solid cred că vom putea trece la faza următoare a strategiei pe care am gândit-o, având ca obiectiv ridicarea standardului de viaţă local. Am discutat direct cu oamenii în stradă, în faţa gospodăriilor acestora şi peste tot pe unde au fost probleme, ştiu ce-şi doresc şi faptul că au dovedit o atitudine civilizată cu prilejul ultimelor evenimente desfăşurate la Curtea de Argeş ne încurajează să ne coordonăm permanent agenda priorităţilor. Repet: ca oameni suntem condamnaţi să trăim împreună, deci s-o facem astfel încât să ne fie drag nouă şi alor noştri!" - a concluzionat primarul pe un ton uşor filozofic, dar plin de optimism.

 

Pin It