Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 22:44

O şedinţă vie de legislativ municipal

Cam aşa s-ar putea caracteriza şedinţa ordinară din luna august, de la care au lipsit doi dintre consilieri, respectiv viceprimarul Gabriel Jubleanu şi Bogdan Alexandru Dabija. Printre cei care au asistat la dezbateri i-am remarcat pe oamenii de afaceri Aurel Ilea şi Dumitru Tudor, care au solicitat şi au primit dreptul de a adresa anumite mesaje aleşilor municipiului. De remarcat ar fi faptul că Ştefan Dumitrache, care şi-a încheiat mandatul de preşedinte de şedinţă, l-a propus ca înlocuitor pe fostul viceprimar, Cristian Mitrofan, iar liderul liberal a fost ales apoi în unanimitate. Este al doilea ales municipal care preia acest post în actualul mandat şi experienţa sa poate fi de folos, servind drept garanţie pentru colegii debutanţi în legislativ, indiferent de vârstă. Totuşi, în şedinţa de marţi n-a fost atât de autoritar cât s-ar fi cuvenit în unele momente, dar n-a scăpat frâiele din mână, reuşind să-i readucă la calm pe cei care se aprinseseră ceva mai tare. Toate proiectele de hotărâre înscrise pe ordinea de zi au fost votate - unele cu modificări care le-au schimbat oarecum esenţa, spre satisfacţia din final a liberalului Mădălin Marinescu, un tip foarte abil, ce beneficiază şi de experienţa unui mandat de consilier judeţean. Observatorului atent nu i-a scăpat nici agitaţia lui Ion Şerban şi Ionel Păunescu, dar nici faptul că n-au acţionat coordonat, deşi amândoi fac parte din grupul PAM. Şeful lor, Marius Deaconu, a afişat o mină absentă, uşor plictisită, de parcă era deranjat de toată agitaţia din jur...

 

Pin It