"La loc comanda, don' colonel!"
Birocraţia i-a ucis visurile parlamentare lui Bogdan Alexandru Dabija. După ce în vară a candidat la postul de primar al municipiului pe listele UNPR şi a obţinut doar fotoliul de consilier local, partidul său s-a făcut ţăndări, iar majoritatea membrilor săi au plecat unde-au văzut cu ochii. Fuziunea prin absorbţie cu PMP l-a trecut în tabăra fostului preşedinte Traian Băsescu. Col.(r) Dabija luptase pentru un loc bun pe lista de la Camera Deputaţilor, pe care-l şi obţinuse. Numai că formalităţile juridice de legitimare a absorbţiei partidului gen. Oprea (supranumit "Interesul naţional") de către PMP nu s-au încheiat la timp, pentru a putea avea calitatea de membru şi a candida la alegerile din 11 decembrie. "Am ratat o şansă, dar viaţa nu se opreşte aici", constata filosofic consilierul municipal Dabija, care este de aşteptat să fie un soldat credincios al PMP de-acum înainte, ca un fost militar care se respectă şi nu dezertează de la datorie.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
