Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 01:52

1 Decembrie, la Valea Iaşului

 

Tradiţia s-a respectat şi anul acesta în comuna din vecinătatea Oraşului Regal: în după-amiaza zilei de 1 Decembrie, la monumentul din faţa sediului administraţiei publice locale s-a desfăşurat un frumos spectacol artistic susţinut de Ansamblul Folcloric "Mândruliţa". Festivitatea dedicată Zilei Naţionale a fost onorată cu prezenţa de către conducerea executivului local, în frunte cu primarul Nicolae Barbu şi vicele Cristian Enescu, de către reprezentanţi ai legislativului, şcolilor şi grădiniţelor din localitate şi de cetăţeni care au ţinut să marcheze împlinirea a 98 ani de la Marea Unire, care a dus la ctitorirea României Mari. Spectacolul a atras atenţia multor participanţi la trafic de pe DN 73C, care leagă Curtea de Argeş de Câmpulung, care au încetinit autoturismele în dreptul primăriei şi au aplaudat la scenă deschisă. La Mulţi Ani, România!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It