Consilierii municipali Şerban şi Dumitrache, la un pas de a se lua de păr!
Războiul dintre cei doi aleşi locali nu datează de ieri sau de alaltăieri. În actualul mandat pare să se fi acutizat. Ion Şerban, ales pe lista PAM, nu pierde o ocazie de a-l ataca pe Ştefan Dumitrache, om de bază la PSD. Şi cum "ţinta" este la fel de impulsivă ca şi "agresorul", de fiecare dată ies scântei din clinciurile verbale ale onorabililor. Rezultatul certurilor care se declanşează nu prea le face cinste vreunuia, pentru auditoriul care are cu totul alte gusturi în ceea ce priveşte umorul de limbaj sau de atitudine. Luni, la şedinţa în care s-a votat rectificarea de buget prin care urmau să se achite salariile restante în învăţământ şi nu numai, precum şi acoperirea unor cheltuieli din alte domenii, Şerban l-a atacat din nou pe Dumitrache. Replica acestuia a dus la un dialog scrâşnit, care l-a enervat atât de mult pe primarul Constantin Panţurescu încât, după încheierea votului pe unicul proiect supus aprobării, s-a ridicat supărat de pe scaunul său, şi-a înşfăcat paltonul şi mai, mai, să-şi piardă fularul, când a părăsit sala în care consilierii se biciuiau cu vorbe aspre. Paradoxal, dar în cauză era o problemă de curăţenie materială, nu spirituală care, oricum, nu se putea rezolva prin scandal!
"Am fost printre ruine cu Ionel şi cu Marius şi nu vă spun în ce-am călcat...
... Noi votăm tot ce s-a propus aici pentru Muzeul Municipal, dar dl. director Dumitrache ar trebui să aibă mai multă grijă la curăţenia din Curtea Domnească. Acolo vin turişti şi ne facem de râs: WC-ul e ca vai de el, iar mizerie e peste tot!" Declaraţia lui Şerban n-a fost deloc plăcută pentru cel vizat, care avea şi el argumentele lui, legate de această problemă. După cum se ştie, Muzeul şi Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului se luptă în instanţă pentru Ansamblul Curţii Domneşti, într-un proces care parcă nu are nici cap, nici coadă. Totul a început din timpul predecesorului lui Ştefan Dumitrache la conducerea instituţiei laice, arh. Florin Scărlătescu şi, deşi s-au depus eforturi serioase de conciliere, pauzele de armistiţiu între părţi au fost mai scurte decât cele de război deschis.
"Eu am deja două plângeri penale pentru că am tăiat iarba de acolo!"
Aşa s-a apărat managerul Muzeului Municipal, care a fost susţinut şi de fostul viceprimar, liberalul Cristian Mitrofan: "Eu pot să vă spun că are dreptate. A cosit iarba, căci se văitau unii şi alţii că s-a făcut şerpărie printre ruine şi, într-adevăr, s-a trezit cu plângeri penale!" Ceilalţi consilieri au vrut să ştie cine are situl istoric în administrare, iar secretarul primăriei, Radu Chirca, a ridicat din umeri, a neputinţă. Altfel spus, nu se ştie exact cine ar trebui să se îngrijească de acel ansamblu, care este una dintre emblemele primei capitale ale statului feudal independent Ţara Românească. În mod legitim, Dumitrache l-a invitat pe Ion Şerban să-şi ia colegii invocaţi - Ionel Păunescu şi Marius Deaconu - şi să facă dumnealor curăţenie unde şi-au murdărit încălţările şi nu numai. Consilierul Bogdan Alexandru Dabija şi-a ieşit din fire când a aflat că preoţii nu permit să se facă curăţenie acolo şi a izbucnit: "Eu vă propun să mergem toţi acolo şi să facem ordine şi curăţenie la Biserica Domnească, în curte şi printre ruine. Ce mama dracului, ne batem joc de toţi şi de toate?..." Propunerea sa n-a stârnit cine ştie ce interes printre colegii care, evident, nu prea erau tentaţi să se-ncarce de Doamne-ajută cu atotputernicul cler ortodox. Aşa că, unii au concluzionat - după ieşirea primarului Panţurescu din sala de consiliu - că au ajuns să se certe pe iapa popii, cum spune o vorbă înţeleaptă din bătrâni.
"Prin ruine basarabe...
Nu poţi merge-n patru labe,/ Nici nu poţi călca pe note,/ De nu vrei s-ajungi în stradă/ Cu rahatul pe ciubote!" Făcând haz de necaz, la modul cât mai românesc cu putinţă, aşa am putea sintetiza situaţia, parafrazând nişte versuri vechi, despre care se spune că ar fi aparţinut bardului de la Mirceşti, Vasile Alecsandri. Marele nostru poet cică le dedicase unui caz asemănător prin care trecuse când vizitase după un prăşcău de ninsoare casa prietenului din copilărie, fostul rob ţigan, Vasile Porojan. Acum, la noi, încă nu s-a aşternut zăpada, dar oricine are curajul de a risca o excursie spre trecutul Curţii Domneşti, se poate descoperi... norocos - ca Şerban! Oare pe adresa dumnealui sau a colegilor se va depune plângere penală pentru tulburarea de posesie?...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
