Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 06:02

Şedinţă de legislativ municipal cu propuneri constructive asumate în plen

 Aşa a fost prima reuniune ordinară din acest an, la care au participat toţi consilierii locali, cu excepţia lui Ştefan Dumitrache, cel care s-a aflat la o conferinţă pe teme istorice desfăşurată la Braşov. Cum consilierul local Emelian Oreviceanu şi-a încheiat mandatul de preşedinte de şedinţă, secretarul Radu Chirca a cerut propuneri pentru un înlocuitor. Bogdan Alexandru Dabija l-a propus pe Ion Şerban, fiind mai rapid decât Viorel Popescu, cel care a avansat numele viceprimarului Gabriel Jubleanu. Întrucât Ion Şerban a adunat 11 voturi din totalul de 18, a fost instalat în scaunul din stânga primarului Constantin Panţurescu. Şi, deşi uneori a dat impresia că-i place să se asculte vorbind şi filozofând, a condus destul de bine şi a venit şi cu propuneri concrete, pertinente, care au şi fost adoptate de către colegi. Astfel s-a dovedit că atunci când se lucrează onest în slujba comunităţii, nici nu mai contează dacă propunerile vin din partea opoziţiiei sau a puterii. Şerban şi colegii săi de la PAM - Marius Deaconu şi Ionel Păunescu - au avut o atitudine constructivă, apreciată de toţi ceilalţi consilieri locali. Şi asta chiar dacă unele cerinţe formulate - cum a fost aceea cu un audit la Spitalul Municipal, prin care să se lămurească modul în care s-au cheltuit sumele primite de la Consiliul Local Curtea de Argeş, dar mai ales sponsorizările atrase pentru îmbunătăţirea calităţii hranei bolnavilor - în mod evident au deranjat. Ceva mai discret s-au manifestat de astă dată liberalii, care evident au strategia lor, astfel că purtători de cuvânt au fot doar Mădălin Marinescu şi dr. Jean Chefani. Una peste alta, se poate afirma fără teama de a greşi că a fost o şedinţă de genul cărora ne-am dori să fie cât mai multe în actualul mandat.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It