Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 07:30

Corbii deschid porţile spre lume!

 

De-abia revenit dintr-un concediu petrecut pe meleaguri străine, primarul Virgil Baciu a avut o perioadă extrem de aglomerată în activitate. După ce vinerea trecută a participat la întâlnirea şefilor UAT-urilor argeşene cu vicepremierul Sevil Shhaideh, de la Piteşti, la începutul acestei săptămâni a organizat la Corbi o întâlnire dintre reprezentanţi de seamă ai mediului de afaceri naţional cu antreprenorii locali. "ROUMANIAN BUSSINESS LEADERS, care contează decisiv în lumea afacerilor din ţara noastră, deţinând peste 50% din volumul acestora, a lansat un proiect care are drept obiectiv revitalizarea şi dezvoltarea satului. Noi am aplicat la acest program şi am fost printre cele 4 sau 5 localităţi din România selectate pentru acest proiect-pilot. Reprezentanţii acestui organism ne-au vizitat şi am organizat o întâlnire cu întreprinzători locali, la care au participat cam 50 persoane. Acest prim contact a prilejuit o cunoaştere reciprocă, un schimb de informaţii şi s-a soluţionat prin decizia de a face un proiect antreprenorial comun, care va fi implementat cu consultarea partenerilor de la organismul amintit. Acesta are în componenţă firme din diverse domenii de activitate, inclusiv bănci şi specialişti care pot acorda asistenţă specializată, expertiză, consultare şi chiar finanţare. Intenţia noastră este să depăşim nivelul de parteneri şi să devenim membri cu drepturi depline. Conştientizăm faptul că trebuie să dovedim în perioada următoare că merităm să fim luaţi în calcul din acest punct de vedere, astfel că, în data de 3 martie, vom participa la o manifestare organizată de ei la Hotelul Mariott din Bucureşti. Acolo vom prezenta un stand propriu, cu produse tradiţionale şi culturale. Pentru a dovedi că dispunem de argumente solide pentru a fi luaţi la modul serios în calcul, vom fi prezenţi inclusiv cu artiştii noştri de pe Valea Râului Doamnei. Va fi o oportunitate de a contacta posibili parteneri, cu care ne propunem să colaborăm pe viitor pentru a dezvolta proiecte comune. Apreciez că am făcut în aceste zile un prim pas spre dezvoltarea durabilă a localităţii noastre", ne-a declarat primarul Virgil Baciu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It