Se încinge oare zerul pentru un nou război pe păşuni, la Curtea de Argeş?... "Spune-mi ce iarbă paşti, ca să-ţi spun ce brânză faci!"

# Miza este de peste 8 miliarde lei vechi în 10 ani
După cum v-am informat deja, la începutul acestui an, legislativul a aprobat Studiul de oportunitate pentru aprobarea concesionării prin licitaţie publică a păşunilor alpine din proprietatea publică a municipiului. În cursul şedinţei, la care au participat şi crescători de animale direct interesaţi de a intra în posesia contractelor de concesiune pe o perioadă de 10 ani, s-au înregistrat şi momente penibile, în care s-a discutat pe ton ridicat, obligându-l pe primarul Panţurescu să avertizeze că-i va evacua pe zurbagii din sală, dar s-au făcut şi siluiri publice ale legilor, interpretate conform unor interese. N-au lipsit nici ameninţările cu judecata sau cu aducerea oilor la păscut în curtea primăriei, iar presiunile au continuat şi în perioada care a urmat, cum s-a întâmplat şi ieri, în sediul administraţiei municipale. Dacă n-ar fi un tip calm, obişnuit cu astfel de probleme, probabil că secretarul primăriei, Radu Chirca, ar putea scrie câteva tomuri abundând de absurdităţile cu care s-a confruntat în cariera publică...
Lăsând pe planul doi neplăcerile de serviciu ale funcţionarilor publici, care se pot apăra singuri chemându-i în instanţă pe cei care-i ultragiază, în cazul în care vor constata că altfel nu se mai poate, să vedem pe ce se luptă potenţialii concesionari. În proprietatea municipiului sunt două păşuni alpine, cea de la Podul Giurgiului, respectiv cea de la Năneasa. Prima are o suprafaţă totală de 699,76 ha, din care păşunabilă - 610,60 ha, iar cea de-a doua, 113,13 ha, cu 105,96 ha suprafaţă destinată păşunatului. Diferenţa se constituie în vegetaţie forestieră sau locuri abrupte, stâncoase improprii hrănirii ovinelor, căci lor le sunt destinate. Conform calculelor din amintitul studiu, redevenţa anuală calculată pentru Podul Giurgiului a fost stabilită la 68.190 lei pentru cele 610,60 ha, fiind de 111,60 lei/ha/an, iar la Năneasa - 12.483,52 lei per total (117,81 lei/ha/an). Concesionând cele două păşuni, anual ar trebui să vină la bugetul municipal suma de 80.673,52 lei din aceste redevenţe, iar în deceniul care urmează - 806.735,20 lei, adică peste 8 miliarde lei vechi! Aceasta este - trebuie să recunoaştem - o sumă şi, totodată, o miză ce se poate transforma într-un pretext de luptă pe viaţă şi pe moarte, în care pot fi târâţi chiar şi oameni care nu ştiu cum se face brânza de burduf. Ce bulz se va coace-n spuză şi în folosul cui, rămâne de văzut, căci nu pot fi neglijaţi nici "euroii" din subvenţiile pe păşuni, care se pot încasa de la APIA!...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
