"Omul, Terra, Universul - paralele româno-japoneze"




Vineri, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, dr. Dan Manu, a participat la conferinţa de deschidere a Forumului ştiinţific internaţional "Omul, Terra, Universul". Derulat de peste şapte ani de Asociaţia Româno-Japoneză pentru Educaţie şi Ştiinţă, forumul din acest an, care se desfăşurat pe parcursul a trei zile, a avut ca temă "Educaţie&Antreprenoriat - Paralele româno-japoneze". În cadrul conferinţei care s-a desfăşurat în Sala Mare a Consiliului Judeţean Argeş şi care a fost moderată de concitadinul acad. Gheorghe Păun, a fost abordată legătura dintre şcoala văzută ca mediu de formare şi viitorul mediu de evoluţie al tinerilor. În plus, profesorii universitari din Japonia, prezenţi la întâlnire, au făcut o scurtă prezentare a sistemului de învăţământ nipon, un sistem considerat a fi unul dintre cele mai performante la nivel mondial, făcându-se astfel şi paralele ale învăţământului euro-asiatic. La eveniment au mai participat ministrul Cercetării, Şerban Constantin Valeca, senatorul Ecaterina Andronescu, fost ministru al Învăţământului, Adrian Izvoranu - directorul general al Confederaţiei Patronatelor din Industrie, Servicii şi Comerţ, rectorul Universităţii Piteşti, Dumitru Chirleşan, inspectorul şcolar general Dumitru Tudosoiu, precum şi numeroase cadre didactice din Argeş.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
