Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 07:38

Preşedintele C.A. de la Spitalul Municipal: "Singura problemă care s-a semnalat a fost lipsa medicilor specialişti!"

Juristul Răzvan Bădescu a fost ales în această funcţie de către colegii din Consiliul Local Curtea de Argeş în luna iulie a anului trecut. Tot legislativul municipal şi-a mai trimis atunci ca reprezentant în Consiliul de Administraţie de la spital pe Loredana Stancu. Preşedintele Bădescu a ţinut să ne precizeze următoarele, vizavi de editorialul "Spital, cimitir al speranţelor de viaţă...", publicat săptămâna trecută de cotidianul nostru, în care semnalam problemele cu care se confruntă unitatea medicală ce deserveşte circa 100.000 cetăţeni din zona Curtea de Argeş: lipsa medicamentelor, cu consecinţa că pacienţii trebuie să le cumpere din resurse proprii, mâncarea - care este un lux pentru bolnavii siliţi să se hrănească "din plasă", risipa de energie termică, aerul irespirabil ş.a.m.d.: "Eu, ca preşedinte al Consiliului de Administraţie, nu am abilitarea legală de organ de control. Toate problemele ce ţin de funcţionarea spitalului este apanajul managerului! De când am preluat funcţia şi până în prezent, am avut două şedinţe de C.A. şi singura problemă care s-a semnalat a fost lipsa medicilor specialişti! N-a fost vreun şef de secţie care să aducă în discuţie altceva, deci concluziile se impun de la sine..." Răzvan Bădescu ne-a asigurat însă că va pune în discuţia legislativului municipal aspectele sesizate de cotidianul nostru, în speranţa de a se găsi soluţiile legale pentru îmbunătăţirea situaţiei. Rămâne de văzut cu ce rezultate va avea această promisiune destul de vagă, totuşi...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It