Ferească Dumnezeu de mai rău! Sindromul oii capii pare să fi lovit legislativul municipal

Asta ne mai lipsea, că în rest le cam aveam pe toate!... După gripa aviară, s-ar zice că sindromul oii capii sau, dacă preferaţi, al vacii nebune a lovit fulgerător o parte dintre consilierii locali, paralizând minţi pe care unii s-ar fi riscat să le considere normale. Şi asta pare să fie cutuma ori de câte ori se pune în discuţie concesionarea păşunilor alpine de la Podu Giurgiului şi Năneasa. Pe de o parte sunt taberele crescătorilor de animale dezbinate de interese, iar pe de alta, membrii legislativului din Curtea de Argeş care încearcă să mascheze pe cine anume ar susţine. Dar totul este cusut cu o aţă atât de stridentă încât numai tâmpit să fii să nu-ţi poţi da seama cam ce culoare are fericirea fiecăruia dintre cei dispuşi să-şi lase educaţia la uşă şi să se comporte ca la balamuc. Din spirit de corectitudine, trebuie să recunoaştem că marţi a existat şi o tabără a celor mai puţin interesaţi de câte ţâţe productive are oaia, capra, vaca sau subvenţia. Au stat cuminţi în banca lor, nu s-au băgat în troacă şi şi-au păstrat nu numai cumpătul, dar şi respectul de sine.
Restricţiile pentru străini au fost respinse
Tentativa de clarificare a caietului de sarcini şi, implicit, a regulamentului privind organizarea licitaţiei a fost minată de la bun început de nevoia comună a crescătorilor de animale de a impune restricţii de participare pentru cei din afara municipiului. Avocaţii cei mai aprigi pe această temă au fost consilierii Ionel Păunescu şi Bogdan Alexandru Dabija, care fie pentru că primiseră nişte documente de la Daniel Petrescu şi crezuseră că legea permitea interdicţii - care erau însă abrogate - fie aveau simpatii pentru cei ce solicitau aşa ceva. Asta ca să nu ignorăm patriotismul local! Adversari de neclintit, care au argumentat cu prevederile legale, au fost secretarul primăriei, Radu Chirca şi consilierii locali Ştefan Dumitrache şi Ion Şerban. Controversele au dus la discuţii pe tonalitate ridicată, haotice chiar, care nu s-au potolit până când nu s-au adus în sală extrase din cele mai noi prevederi legale, care erau în conformitate cu poziţia garantului legalităţii din administraţia municipală. Crescătorul de ovine Dan Petrescu, întărit de pacea făcută cu vărul Marian, fiul unchiului său, Nicu, s-a năpustit asupra adversarilor din tabăra lui Jan Cristescu, reprezentat de fiica Amalia, pe care i-a acuzat de tot felul de lucruri necurate. Adevărul este că nici dumnealor nu i-au rămas datori! Deşi nu s-a lămurit cine, câte oi sau capre are, dacă sunt ale lui sau adunate de prin alte comune, s-a convenit că - în respectul normelor în vigoare - nu se va admite prezenţa pe păşunile alpine decât a oilor. Caprele au fost excluse pe motiv că ar distruge arboretul şi s-ar ajunge la conflicte cu RNP, iar vitelor li s-a indicat direcţia izlazurilor rămase neacoperite. Chiar dacă primarul Panţurescu i-a avertizat că prin atitudinile radicale la licitaţie cel puţin unul din cei trei mari crescători de ovine din oraş va rămâne pe dinafară, dacă nu chiar toţi, n-a fost luat în seamă. Singura concesie făcută a fost aceea ca în cazul în care un străin de oraş licitează la o sumă mare, în cazul în care este egalată de un localnic, respectivul ar avea prioritate.
"Faceţi comisie să numărăm oile fiecăruia!"

Aceasta a fost cerinţa repetată a lui Daniel Petrescu, reiterată pentru primar, care a promis că se va interesa care ar fi condiţiile legale în care s-ar putea adopta o astfel de procedură, având în vedere că tentativele anterioare se soldaseră cu eşecuri. Supărat foc pe toată lumea, proprietarul de ovine a început să-i acuze pe secretarul Chirca şi pe unii consilieri fie că au legături cu Jan Cristescu şi se tem că i-ar putea da în gât, fie că au oi ori capre prin turmele pe unde s-ar găsi oi de pe la Corbeni, Cicăneşti şi din alte localităţi, care ar fi şi necrotaliate. Preşedintele de şedinţă Şerban, care îndrăznise să propună ca banii rezultaţi din redevenţă să fie folosiţi pentru finalizarea cadastrului pe cele două păşuni alpine de la Podul Giurgiului şi Năneasa, a iscat mânia lui Dan Petrescu, care nu l-a scutit nici pe el de acuze. De altfel, cearta dintre cei doi a continuat şi după încheierea şedinţei, deşi consilierul local se jura că el n-are oi, capre şi nici nu e mare consumator de brânzeturi! S-au făcut şi glume cu două înţelesuri, care nu-şi prea aveau rostul - ca de altfel şi toată cearta, dacă excludem subvenţiile pe păşuni vizate de cei interesaţi în concesionare. N-au lipsit nici ameninţările cu judecata sau cu predarea oilor lui Daniel Petrescu primarului Constantin Panţurescu şi secretarului Radu Chirca să le pască dumnealor pe Bulevardul Basarabilor, dacă-l vor lăsa fără suprafeţele necesare pentru păşunat. Dacă ar fi să concluzionăm ceea ce s-a întâmplat, n-am putea-o face decât printr-o parafrazare a unui cunoscut personaj caragialesc: "Curat murdar, coane Fănică!" (Este necesar să precizăm că nu este vorba nici pe departe despre Ştefan Dumitrache, consilierul local căruia primarul a trebuit să-i taie contactul când constata că lua avans la aprindere, strigându-i ameninţător: "Faneee!!!"). Oricum, este imposibil de spus deocamdată ce gust va avea brânza dată de oile care vor paşte la vară în munte, la Podul Giurgiului sau Năneasa...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
