Copil bolnav, respins la Urgenţa Spitalului Municipal!
# "Eu vreau să ştiu dacă era sau nu asigurat..."
Situaţia a fost reclamată în plenul şedinţei legislativului de către consilierul local Bogdan Alexandru Dabija: "Joia trecută, în jurul orei 15.00 (nota redacţiei - în data de 23 februarie), o mamă cu copilul bolnav a ajuns la spital şi asistenta de la Urgenţe nici măcar nu i-a dat acces în cabinet, ci a trimis-o la medicul de familie. Mi se pare absurd să se procedeze aşa cu un pacient, şi mai ales când este vorba despre un copil!" Colegul de consiliu, Viorel Popescu, cel care are locul şi cartea de muncă la Spitalul Municipal Curtea de Argeş, a vrut să ştie numele persoanei în halat alb despre care se presupune că ar fi procedat astfel. "Se poate uşor descoperi cine a fost, mai ales că mama care mi-a adus la cunoştinţă situaţia a spus că nu va lăsa lucrurile aşa şi va depune o reclamaţie" - a replicat consilierul local Dabija. În acel moment s-a auzit o enormitate care a adus o linişte de gheaţă în sală, de parcă majorităţii celor prezenţi nu le venea să-şi creadă urechilor: "Eu vreau să ştiu dacă era asigurat sau nu!" Vocea care o rostise îi aparţinea managerului Muzeului Municipal, Ştefan Dumitrache, iar comentariile şi calificativele pentru asemenea atitudine e mai bine să fie lăsate în seama cititorilor, indiferent dacă au sau nu copii. Dar, care nu uită că înainte de a fi asiguraţi, membri de partid sau în cine ştie ce organizaţii ori ordine - trebuie să fie şi să rămână OAMENI!... Cazul merită însă o cercetare atentă şi decizii care să limiteze, dacă nu pot exclude, repetarea. Aşteptăm să vedem implicarea, care să stopeze nepăsarea!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
