Modernizarea comunei Valea Iaşului rămâne o prioritate: canalizarea se va extinde pe 17,2 km până în 2020!
Primarul Nicolae Barbu a reiterat acest obiectiv care a contat destul de mult în economia voturilor exprimate de către cetăţeni la alegerile locale de anul trecut. Iar faptul că a fost asumat cam de toţi consilierii aflaţi în mandat dovedeşte faptul că raţiunea a triumfat asupra micilor interese personale sau de partid, astfel că ridicarea standardului de viaţă la nivel de civilizaţie europeană pentru locuitori capătă contururi din ce în ce mai precise. La şedinţa de legislativ din 28 februarie, primarul a făcut o expunere amănunţită a situaţiei la zi a utilităţilor, după cum urmează: alimentarea cu apă a fost asigurată în toate satele; canalizarea este la 65% din necesar; transportul în comun acoperă întreaga comună, ca şi salubritatea, pentru care există de curând un nou contract cu firma care gestionează această activitate la nivel de judeţ şi care a pus la dispoziţia gospodarilor pubelele de colectare; iluminatul public este deservit de circa 800 lămpi, în mare parte economice, cu leduri. La ordinea zilei ar fi o investiţie aprobată, în valoare de 11,9 milioane lei (119 miliarde lei vechi), eşalonată pe o perioadă de patru ani, în sume aproximativ egale, prin care urmează să se extindă canalizarea pe o lungime de reţea de 17,2 km. Documentaţia referitoare la proiect urma să fie depusă în scurt timp la Ministerul Dezvoltării, aşa cum se stabilise la întâlnirea cu vicepremierul Sevil Shhaideh, desfăşurată cu câtva timp în urmă la Piteşti.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
