"Nu se pune problema să rămânem fără apă în vară!"

Problema asigurării lichidului vital în timpul verii, dacă Hidroelectrica va trece la lucrări pe lacurile de acumulare de unde se alimentează staţiile de captare gestionate de AQUATERM, furnizorul de servicii din domeniul alimentării cu apă a abonaţilor, rămâne prioritară pentru aleşii locali de la Curtea de Argeş. Primarul Constantin Panţurescu a fost preocupat de ea încă de anul trecut şi a avut mai multe întâlniri şi discuţii cu reprezentanţii Hidroelectrica pentru identificarea soluţiilor optime de alimentare a oraşului pe timpul desfăşurării proiectatelor lucrări. "Nu se pune problema să rămânem fără apă! Este drept, calitatea va fi ceva mai slabă atunci, astfel că vom informa populaţia asupra măsurilor de adoptat la momentul potrivit". Primarul a apelat şi la consilierul local Răzvan Bădescu, juristul de la AQUATERM, care era în temă cu situaţia bazinelor care asigură rezerva de apă şi cu situaţia surselor alternative de alimentare. Acesta a confirmat faptul că din cele trei bazine-rezervoare, două sunt în stare de funcţionare, ceea ce ar putea acoperi necesităţile de consum, dacă nu se face risipă de lichid vital. Concluzionând, până în vară va trebui să învăţăm cum să ne gospodărim resursele de alimentare, în condiţiile în care precipitaţiile din această iarnă au fost sub media anuală în zona noastră, menţinând deficitul de apă din sol.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
