Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 07:17

Proprietară a unei clădiri de patrimoniu scutită de impozit, Adriana Ghiţă e pusă la plată cu penalităţi!

# După ce secretarul Radu Chirca a recunoscut că legal are dreptate, ea a exclamat: "Mulţumesc, vă pup pe Codul fiscal!"

Despre războaiele duse de concitadina Adriana Ghiţă cu Primăria Curtea de Argeş am mai scris în repetate rânduri. Acestea au fost iscate de faptul că nu i s-a reconstituit în totalitate dreptul de proprietate asupra unor terenuri. Conflictul a ajuns în faţa instanţelor judecătoreşti şi nu s-a ajuns la lămurirea definitivă a situaţiei. Dumneaei se consideră o victimă a unor funcţionari din administraţia municipală pentru că nici sentinţe definitive şi irevocabile n-au fost puse în aplicare pe motiv că nu sunt terenuri disponibile. În aceeaşi situaţie se mai află şi alţi cetăţeni ai Oraşului Regal. Dar asta este o altă poveste. 

Mai nou, anul acesta, Adriana Ghiţă a revenit în plenul unei şedinţe de legislativ municipal pentru a reclama o aberaţie: "Sunt proprietară şi locuiesc într-un imobil construit în anul 1846. Clădirea este de patrimoniu şi am investit în ea pentru a o consolida şi a o păstra. Ministerul Culturii mi-a comunicat mie şi Primăriei Curtea de Argeş faptul că sunt scutită de la plata impozitului pe acest imobil, acum câţiva ani... Dar m-am trezit cu o somaţie de la Biroul Taxe şi Impozite Locale prin care mi se cerea să plătesc milioane şi milioane de lei vechi, inclusiv penalităţile de întârziere aferente. Am venit să lămuresc problema, dar dl. Albert Croitoru nici n-a vrut să discute cu mine, pe motiv că dumnealui avea alte norme. Eu am venit să vă reclam situaţia şi să vă comunic că nu am de gând să plătesc, deoarece am scutire legală şi-mi voi apăra dreptul în justiţie, dacă va fi cazul!"

Ca o paranteză, trebuie să reamintim faptul că tot de la amintitul birou al Primăriei Municipale s-a emis o notificare de plată pe numele unei persoane decedate, pentru terenuri pe care nu le mai avea în proprietate încă de pe când trăia, caz prezentat la vremea respectivă de cotidianul nostru şi apoi preluat în mass-media naţională.

După ce consilierii locali s-au mirat de ceea ce auzeau, au întrebat dacă a făcut sau nu o sesizare la primar. "Am făcut la cel de dinainte, dar las' că-i fac hârtie şi celui actual!" Apoi l-a întrebat direct pe secretarul primăriei, Radu Chirca, pe care l-a măgulit cum că "ar fi toată ziua cu legea în mână", dacă este îndreptăţită legal să nu plătească impozitul pe clădire şi când i s-a spus că privind sub aspect legal are dreptate, şi-a exprimat satisfacţia exclamînd: "Mulţumesc, vă pup pe Codul fiscal!" Deci, este posibil ca municipalitatea să contorizeze un nou proces cu Adriana Ghiţă, pe care dumneaei are toate şansele să-l câştige. Dilema este dacă-i va folosi la ceva...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It