Mădălin Marinescu a cerut să se facă ordine în taximetria din Curtea de Argeş
Liberalul a ridicat la "diverse" mai multe probleme identificate care ţineau fie de circulaţia rutieră, fie de alte domenii de activitate, care provocau dezagremente concitadinilor. Prima pe care a supus-o atenţiei şefului executivului a fost cea a necesităţii de a se pune ordine în activitatea de taximetrie. "Înţeleg că aţi lansat ideea măririi numărului de autorizaţii în acest domeniu. Consider că mai întâi ar trebui să se inventarieze foarte exact situaţia, înainte de a aproba o creştere cu 14 sau 15 locuri - cum se vorbeşte. Şi asta deoarece am fost informat că există cazuri de posesori de licenţe ce plătesc pentru a le păstra, chiar dacă nu mai au maşinile necesare pentru prestarea activităţii. Solicit să se ceară sprijinul Serviciului de Înmatriculare, eventual şi al Prefecturii, pentru o verificare serioasă şi profesionistă a situaţiei. Corect ar fi să nu se ţină locurile blocate de cei ce nu au maşinile necesare pentru a face taximetrie, conform autorizaţiilor emise!"
Primarul Constantin Panţurescu l-a asigurat că s-au executat câteva verificări şi descinderi cu organele de Poliţie, dar n-a dat mai multe amănunte, ceea ce ar îndreptăţi bănuielile conform cărora situaţia adusă în dezbatere de către Mădălin Marinescu ar avea şi acoperirea faptică. Prudent, consilierul local nu s-a hazardat să întrebe dacă au fost identificate cazuri de "piratare" a taximetriei în Oraşul Regal. Asta nu garantează că nu s-ar putea afla lucruri interesante în cazul în care s-ar organiza o dezbatere publică pe tema creşterii numărului de autorizaţii, la care - cu siguranţă - ar participa şi cei direct interesaţi, fie că sunt posesori de autorizaţii, fie doritori să le obţină.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
