Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 07:17

Dr. Chefani critică situaţia din principala unitate medicală din zona Curtea de Argeş: "În spital pute de-ţi rupe nasul!"

 # "Acel miros, dacă mai este, vine din Staţionar, de la etajul II nu se mai simte..."
# "Eu am fost la subsol şi nu pute nimic!"
# "Ba pute peste tot, inclusiv a lipsă de mâncare pentru pacienţi!"

Consilierul local liberal s-a declarat indignat în şedinţa legislativului de la sfârşitul lunii februarie de situaţia în care a ajuns principala unitate spitalicească din zona Curtea de Argeş. Dr. Jean Chefani a declarat public că aspectele sesizate de cotidianul nostru sunt corecte şi, pe alocuri, chiar blânde, deoarece la subsolul clădirii bănuieşte că ar fi ţevi sparte, care l-ar fi transformat într-un depozit de necurăţenii. Dar a ţinut să precizeze că în mod nedrept s-a aruncat responsabilitatea în cârca unora dintre aleşii locali, deoarece aceştia n-au practic legitimitatea necesară pentru a controla la faţa locului, câtă vreme nu dispun de legitimaţii de consilieri locali. "De luni de zile ţipă Călin Budan după pozele dvs. fără de care nu le poate face!", i-a replicat vizibil agasat primarul Panţurescu. Dr. Chefani a dat-o pe glumă, anunţându-şi intenţia de a aduce una din tinereţe. Dar n-a renunţat: "Indiferent de legitimaţii sau de lipsa lor, mi s-au plâns destui foşti pacienţi de persistenţa unor mirosuri greu de suportat în spital. Iar dacă subsolul este invadat de mizerii, este un focar de infecţie!" Primarul, care a fost preşedinte al Consiliului de Administraţie în trecutul mandat şi ştie cum se prezintă problemele, a precizat: "Acel miros, dacă mai este, vine de la Staţionar, de la etajul II nu se mai simte. Cât despre invadarea subsolului cu mizerii, nu este adevărat: am fost acolo cu viceprimarul Jubleanu, căci intenţionam să ducem cu o vidanjă, dar n-a fost cazul, căci s-au schimbat conductele şi s-a făcut deja curăţenie. Deci nici vorbă despre focar de infecţie!" Ştefan Dumitrache n-a pierdut prilejul de a se remarca: "Eu am fost la subsol şi nu pute nimic!" Cum dr. Chefani afirmase anterior că în vremea comuniştilor nu era vreo problemă cu gărzile la spital, de care se plâng acum colegii care lucrează în unitate, deoarece fiind neplătite erau acceptaţi şi medicii de circumscripţie, care au fost refuzaţi când a fost vorba să se câştige un bănişor, i s-a dat replica: "Vedeţi, lipsesc mirosurile, ca şi banii pe care i-au mâncat medicii de familie!" Ultima replică n-a fost de natură să aducă liniştea, căci dr. Jean Chefani s-a întrebat - deloc retoric - dacă se îndeplineşte obligativitatea stabilirii unor meniuri pentru pacienţii internaţi corespunzătoare bolilor de care suferă, aşa cum este legal şi normal. Iar faptul că nu i s-a mai dat replică îndreptăţeşte bănuielile că ar fi - totuşi - destule probleme ce-şi aşteaptă rezolvarea la Spitalul Municipal. Dilema este dacă există interes, voinţă sau respect pentru sănătatea semenilor ca să se ia şi măsuri cel puţin din partea Consiliului de Administraţie, care are un preşedinte ales în legislativ, în persoana juristului Răzvan Bădescu şi un membru - ec. Emelian Oreviceanu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It