Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 10:52

Avarie pe magistrala de alimentare cu apă a oraşului

După cum se ştie, luni s-a întrerupt alimentarea cu apă a oraşului între orele 08.00 şi 14.00. Noul administrator de la SC AQUATERM SA, Gabriel Nastea, ne-a declarat ieri dimineaţă: "A fost necesară o intervenţie la un cămin de pe magistrala de alimentare cu apă, din cartierul Ivancea, unde exista o fisură ce provoca pierderi. Nu se putea lucra fără să se sisteze furnizarea apei şi cum magistrala alimentează întregul oraş, n-am avut altă soluţie. Conducta era veche, din fier, iar cele mai mari probleme le-am avut cu golirea. Specialiştii au intervenit apoi operativ şi au rezolvat deranjamentul. Având în vedere vechimea şi uzura reţelei, ne putem aştepta la repetarea unor astfel de deranjamente. Să sperăm că nu se va întâmpla prea repede...." Foarte adevărat, speranţa moare ultima, dar cel mai sigur ar fi o investiţie masivă în tot ceea ce înseamnă sistemul de alimentare cu apă al oraşului, începând de la captare şi până la epurarea apelor uzate.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It