"John, nu ţi-e teamă că-ţi creşte nasul, dacă fentezi adevărul?..." Foştii primari Nicuţ şi Diaconu l-au făcut mincinos pe directorul Ghiţă de la SPGC!
Unul dintre cele mai aprinse şi disputate proiecte de hotărâre din şedinţa legislativului municipal de marţi a fost cel ce viza aprobarea Programului de Lucru al Serviciului Public de Gospodărie Comunală pentru anul 2017. Faţă de cutuma veche încă din timpul mandatelor primarului Nicuţ, preluată şi păstrată şi de administraţia condusă de urmaşul Diaconu, primarul Panţurescu a schimbat oarecum ordinea lucrurilor. De această dată nu s-a mai aprobat amintitul program de lucru înainte de adoptarea bugetului, ci s-a stabilit o sumă care va fi alocată serviciului condus de către directorul Ioan Ghiţă, după care acesta a venit cu un program de lucru pentru anul în curs.
Asfaltări programate pe 23 străzi
Unii dintre consilierii locali au insistat mai ales asupra lucrărilor de reparaţii şi întreţinere străzi, în care au fost luate în calcul pentru modernizare prin asfaltare nu mai puţin de 23, după cum urmează: Fundătura Plopiş (200 mp mixtură asfaltică), Voievozi (4.000 mp), Daniel Sterescu (începând de la calea ferată - 7.500 mp), Victoriei (varianta de la calea ferată către Staţia de epurare - 1.300 mp), Zambilelor (1.200 mp), Parcare, alei şi cale de acces la G1 şi G2 (Cămin Confarg - 2.800 mp), idem pentru blocurile E16, E17, E20, E21 (Cartier Ivancea - 3.200 mp), Despina Doamna (parcare, alei şi cale de acces - 1.300 mp), Negru Vodă (Fundătura către Sala de Sport - 130 mp), Valea Iaşului (ramificaţii - 2.200 mp), Fundătura Valea Iaşului (900 mp), Fântânele (4.300 mp), Armoniei (720 mp), Crizantemei (750 mp), Primăverii (1.100 mp), Orhideelor (900 mp), Duzilor (450 mp), Florilor (500 mp), Crinului (340 mp), Fundătura Marina (420 mp), Fundătura Davideşti (200 mp), Plantaţiei (950 mp) şi Rm. Vâlcea (ramificaţiile de la nr. 170 la nr. 192 - 2.150 mp).
Pentru lucrările de reparaţii cu piatră concasată - în funcţie de starea de degradare a străzilor - a fost estimat un necesar de 200 t piatră de calcar. S-a considerat că trebuie făcute marcaje rutiere pe o suprafaţă de 6.000 mp teren, deci peste mai bine de jumătate de hectar. Cantităţile de materiale necesare pentru deszăpezirile din iarna viitoare - calculate foarte probabil pe baza consumurilor din iarna de care încercăm să ne despărţim, dar despre care nu s-a făcut încă vreo raportare - este de 700 t de nisip şi tot atâtea de sare pentru drumuri, iar combustibilul, fix 25.000 litri!!! Ca o concluzie, la final este scris cu litere bolduite: "Prezentul program de lucrări va fi adaptat corespunzător în funcţie de bugetul alocat, precum şi de eventualele urgenţe care ar putea să apară la nivel de municipiu".
Ghiţă s-a supărat pe Şerban pentru că a cerut raport de activitate şi recepţii defalcate la asfaltările stradale
Consilierul Ion Şerban a fost primul care a intervenit, cerând să se spună clar câte din cele 23 străzi vor fi rezolvate şi a propus ca la fiecare să se facă proces verbal de recepţie la terminarea lucrărilor şi să fie prezentat în şedinţă de legislativ, nu să se vină cu proiect de hotărâre pentru completarea Inventarului bunurilor de la domeniul public "la grămadă". Iar ceea ce l-a deranjat vizibil pe directorul de la SPGC a fost următoarea recomandare formulată de către consilierul local: "La viitorul program de lucrări, d-le director, ar trebui să veniţi cu Raport de activitate, prin care să ne informaţi ce s-a realizat din programul precedent şi să preluaţi ceea ce nu s-a făcut, pentru că a primit aprobare!" Sesizând starea de agitaţie a lui Ioan Ghiţă, primarul Panţurescu a fost cel care a răspuns că din programul pentru 2016 "s-au ratat vreo trei lucruri, din cauza situaţiei meteorologice nefavorabile de la sfârşitul toamnei". Iar viceprimarul Jubleanu a precizat că anul trecut s-a îndeplinit 95% din Programul de lucru al SPGC. Atunci a intervenit şi Ionel Păunescu şi, cu experienţa de constructor pe care o are, a făcut anumite calcule care i-au stârnit suspiciuni vizavi de capacitatea reală de a asfalta toate cele 23 străzi, în condiţiile în care din bugetul alocat de aproape 9 milioane lei trebuie să se asigure şi creşterile salariale care vor intra în vigoare, foarte probabil, de la jumătatea anului. Şi, în consecinţă, a reiterat întrebarea lui Şerban, dacă se pot rezolva acele străzi sau dacă nu, să se estimeze câte anume s-ar putea face cu adevărat. Asta cu atât mai mult cu cât şi Şerban a punctat cu acea clauză finală (bolduită mai sus), care i s-a părut a fi una asiguratorie în caz de nereuşită. Şi, în consecinţă, a cerut precizări. "Depindem de încasările care se vor realiza la buget, iar dacă nu se fac cele prognozate...", a încercat să motiveze directorul SPGC clauza respectivă. "Au fost situaţii în care n-aţi putut să vă îndepliniţi programul din cauza lipsei de bani, care v-a silit să încetaţi activitatea?"
Minciuna lui Ghiţă: "Au fost şi situaţii din astea..."
Răspunsul directorului de la SPGC l-a supărat pe primarul Panţurescu. Acesta l-a fulgerat cu o privire încărcată de nori de furtună şi i-a zis (şuierat) să tacă. Cum nici cei mai vechi aleşi locali - Panţurescu şi Şerban - nu-şi aminteau despre o astfel de situaţie, şi nici jurnaliştii cu vechime de peste 20 ani în presa locală, am luat legătura cu foştii primari. "N-au fost asemenea situaţii în timpul mandatelor mele, pentru că erau mai puţini bani şi ne întindeam cât ne permitea plapuma. Pe vremea mea calculam întâi ce se putea face - pentru că recunosc, eu eram mai zgârcit cu banii comunităţii, pe care-i drămăluiam cu grija unui profesor, care n-a putut să se atingă prea mult de bani europeni. Dl. Ghiţă a minţit dacă într-adevăr aşa le-a spus consilierilor locali în şedinţă!" - ne-a declarat prof. Gheorghe Nicuţ.
Urmaşul său în fotoliul de primar, Nicolae Diaconu, ne-a spus clar: "N-a fost vreo astfel de situaţie în cei opt ani cât am condus eu administraţia municipală! Nu s-a pus problema să nu poată lucra SPGC-ul pentru că n-au fost bani, căci am găsit mereu soluţii, am făcut rectificările de buget de rigoare şi totul a fost în regulă. Dacă vă amintiţi, eu i-am cerut lui Ghiţă să vină cu preţuri estimative la toate categoriile de materiale şi lucrări, astfel încât să avem un control asupra cheltuielilor finale". Concluzia este una singură: Ioan Ghiţă a dezinformat Consiliul Local!
Sprijinit de Panţurescu, Şerban a avut câştig de cauză!
După cum spuneam ceva mai sus, propunerea lui Şerban, cea cu procesele verbale defalcate pe străzi şi lucrări, i-a cam stat în gât directorului de la SPGC. Care a fost sprijinit şi de secretarul primăriei, Radu Chirca, dar şi de colegul lui Şerban de la PAM, Marius Deaconu, care - se pare - este membru într-o comisie de recepţie la străzi. "Recepţia este făcută de comisia specială, iar în consiliu se vine numai cu informare, nu cu vot de aprobare. Dacă ne luăm după dvs., desfiinţăm Comisia de recepţie şi vă punem pe dvs. s-o faceţi!" - a punctat Radu Chirca. "Dom' secretar, mata când eşti serios?", l-a interpelat Şerban, care n-a renunţat în ruptul capului la propunerea sa, ce-l făcuse pe directorul Ghiţă să se altereze la figură. "Durează mai mult aprobarea decât executarea programului!...", a spus acesta, căutând să le dea peste nas aleşilor locali cum că ar fi cronofagi. "E bine cum zice Ion, să se prezinte procesele verbale de recepţie defalcate, nu la pachet!", a decretat primarul, astfel că atunci când s-a supus propunerea la vot, s-a opus numai Marius Deaconu, iar liberalul Jean Chefani s-a abţinut. În consecinţă, proiectul de hotărâre a fost completat cu un nou articol, prin care s-a stabilit ceea ce ceruse Şerban. Faptul că va trebui să prezinte clar situaţia suprafaţelor stradale modernizate, a consumurilor de materiale şi ale costurilor de execuţie l-a mâhnit şi, deopotrivă, l-a revoltat pe Ioan Ghiţă. Oare de ce?!?...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
