În legislativul municipal convieţuiesc paşnic mimii şi actorii - Ce vor scrie în rapoartele de activitate "muţii" din consiliu?!?...

Aceasta este una dintre întrebările care ar trebui să-i frământe pe toţi cetăţenii care au votat la alegerile din iunie 2016 şi au stabilit actuala componenţă a administraţiei municipale. Atunci s-a ales nominal primarul în persoana lui Constantin Panţurescu şi cei 19 consilieri locali, din rândul cărora Gabriel Jubleanu a fost instalat prin votul colegilor din legislativ pe postul de viceprimar. În cele 11 luni care s-au scurs de la validarea Consiliului Local Curtea de Argeş, unora dintre cei care au depus jurământul acum un an nu li s-au auzit glăscioarele decât atunci când au rostit cu voci mai emoţionate, mai pline sau mai flegmatice formula sacramentală care le-a permis, după ce au semnat, să încaseze lunar indemnizaţiile legale. Din această categorie a celor discreţi sau care au "mimat" că participă la gospodărirea treburilor publice pot fi nominalizaţi Ana Maria Rovenţa, Loredana Stancu, Maria Dicu şi, parţial, Viorel Popescu şi Gheorghe Andreescu (PSD), precum şi Gheorghe Molea şi Emelian Oreviceanu (ALDE) - cei ce alcătuiesc oficial tabăra puterii locale - care consideră probabil că şi-au meritat indemnizaţiile prin faptul că au fost "rotiţele maşinăriei de voturi" fără de care nu se pot mişca lucrurile în Curtea de Argeş. Hiba de bază a acestui grup este aceea că sunt cam multişori cei ce au probleme cu incompatibilitatea, fapt dovedit la adoptarea cu emoţii a bugetului municipal, când au luat loc printre spectatorii din sală. Din spirit de corectitudine, trebuie să spunem că unii ca Loredana Stancu sau Gheorghe Molea au mai rostit câteva vorbe când au înmâmat diplome de fidelitate unor cetăţeni, cu buchetele de flori aferente, puse la dispoziţie cu amabilitatea-i caracteristică de către juristul legislativului, Călin Budan. Ceilalţi au mai avut intervenţii, chiar dacă uneori au dat cu bâta-n baltă din necunoaştere a unor prevederi legale, din spirit partinic ori din nevoia de a se afirma ca "pontoşi", cu glume răsuflate ori de prost gust. Actorii sunt cei care într-un fel sau altul s-au agitat şi şi-au asumat responsabilităţi publice, avansând propuneri de amendare a unor proiecte de hotărâri propuse de către primar. Că au fost aprobate sau că au picat, asta e cu totul altă poveste!... Scuza sau motivaţia celor care au adoptat poziţia mutului în plen poate fi aceea că au vorbit destul în şedinţele de comisii. În ceea ce priveşte propunerile de hotărâri sau promovarea unor proiecte în acest sens, nu li se pot imputa prea multe, dat fiind timpul scurt petrecut de "boboci" în consiliu, dacă luăm în calcul că sunt destui consilierii locali cu vechime de mai multe mandate care nu s-au ostenit cu aşa ceva! Bineînţeles că n-au lipsit nici dezinformările, cum s-a întâmplat cu Răzvan Bădescu, omul care în iarnă garanta buna funcţionare a bazinelor de apă de pe strada Măceşului sau de la Cimitirul "Sfinţii Îngeri", fără să fie tras la răspundere de cineva dintre factorii din cadrul autorităţilor publice, sarcină asumată de ziarul nostru. Numai că dumnealui a fost şi rămâne un bun de patrimoniu al PSD! Partea cea mai puţin plăcută pentru majoritatea aleşilor noştri este aceea că rămân nişte iluştri necunoscuţi pentru cetăţenii care au votat listele de partid, deoarece nu i-au stresat cu prezenţa - cu mici excepţii - pe străzile pe care locuiesc în cele 11 luni de mandat. Dar timp ar mai fi destul în cei 3 ani care au rămas, pentru a demonstra că merită să intre în patrimoniul partidelor şi să fie propuşi pentru prelungirea mandatelor...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
