Muzeul Municipal a primit spaţii suplimentare pentru expunere
Cererea managerului instituţiei, Ştefan Dumitrache, de atribuire a unor spaţii pentru expunerea obiectelor din patrimoniul propriu, a fost aprobată în unanimitate de către colegii săi din legislativ. Solicitantul s-a retras în momentul votului de la locul său de consilier local. Spaţiile solicitate se află în clădirea fostului Parchet de pe lângă Judecătoria Curtea de Argeş, din strada Negru Vodă nr. 6-8. Imobilul serveşte de câţiva ani drept sediu pentru PSD Curtea de Argeş şi dispune de spaţii excedentare, care nu sunt folosite, în timp ce unele instituţii - cum este şi Muzeul - sunt destul de înghesuite. "Instituţia noastră dispune de peste 15.000 obiecte extrem de interesante, din care sunt expuse mai puţin de 1.000. Acum suntem pe cale să primim două donaţii interesante din partea d-lui colonel în rezervă Bogdan Alexandru Dabija şi din partea familiei pictorului Ivănescu, cel care din ordinul mareşalului Antonescu a pictat Catedrala din Chişinău. Sunt obiecte care merită văzute de publicul larg, dar spaţiul de expunere disponibil nu ne permite să le prezentăm".
Explicaţiile lui Dumitrache s-au constituit în argumente forte pentru aprobarea proiectului de hotărâre avansat de către primarul Panţurescu. În consecinţă, Muzeului Municipal i s-a alocat un spaţiu format din 6 camere, în suprafaţă de 87,91 mp, la care se adaugă un hol în suprafaţă de 14,58 mp. Deci, în total ar fi 102,49 mp, la care se mai adaugă şi folosinţa comună a sălii de primire (22,20 mp), a holului (24,01 mp), a camerei centralei (5,21 mp) şi a grupului sanitar (10,94 mp).
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
