Un an de letargie în legislativul municipal - "Dormi uşor, cu gândul la bănişor şi nu la alegător!..."
Cam acesta ar fi leit-motivul activităţii aleşilor noştri din anul trecut de când au preluat mandatele. Sau cel puţin aşa ne demonstrează lipsa rapoartelor de activitate pe care legea îi obliga să le depună. Din totalul de 19, numai Ion Şerban şi-a făcut datoria până în prezent şi este privit de ceilalţi colegi din consiliu ca o anomalie a naturii, o cioară albă sau Dumnezeu mai ştie ce... Lipsa rapoartelor celorlalţi 18 aleşi demonstrează faptul că nu le pasă de obligaţii. Dar uzează şi abuzează de drepturi, câtă vreme nu uită să-şi încaseze cu regularitate matematică indemnizaţiile lunare. Oricare dintre cetăţenii care s-au prezentat la vot în 5 iunie 2016 îi pot bănui de încasare de foloase necuvenite, deoarece simpla semnătură din condicuţa cu care-i agasează juristul legislativului, Călin Budan, nu justifică sumele încasate. Era simplu ca şi cei care - chipurile! - trudesc prin comisii, dar nu scot grai în plen, să ne demonstreze că ştiu măcar să scrie. Şi să noteze acolo formulele acelea fade, de genul "am participat la şedinţe, am votat ceea ce mi s-a ordonat la proiecte la care n-am fost silit de lege să iau loc în sală pe motive de presupusă incompatibilitate şi m-am salutat de fiecare dată cu colegii, chiar şi cu cei cu care m-am mai contrat apoi..." Sigur că n-ar fi cineva atât de nesocotit încât să consemneze fapte paradoxale, care ar putea primi anumite încadrări legale periculoase. Am consemnat şi nu numai o dată faptul că sunt unii consilieri locali care s-au ferit ca de foc să voteze bugetul municipiului Curtea de Argeş pentru anul în curs de teama de a nu fi găsiţi incompatibili, dar apoi au fost atât de curajoşi încât au votat într-o veselie contul execuţiei bugetare pentru primul trimestru! Pentru orice nespecialist în interpretarea legilor, o asemenea situaţie ridică uriaşe semne de întrebare, dar nu şi pentru cei plătiţi să garanteze respectarea legii. Permanentizarea acceptării omisiunii depunerii rapoartelor de către aleşii locali a fost un prim pas spre instituirea cutumei permanentizării nerespectării legii în administraţia publică locală din Oraşul Regal. Până unde şi până când poate merge asemenea îngăduinţă condamnabilă şi anormală, vom trăi, vom vedea, vom consemna!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
