Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 14:26

Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş (3)

S-a scurs un an de zile de când aleşii locali din actualul mandat au depus jurământul. Dintre cei vechi, unii au plecat, alţii au rămas. Acum un an lansam tradiţionalul nostru serial prin care prezentam starea materială a acestora, dar şi a funcţionarilor publici. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese până la data de 15 iunie a fiecărui an. Există, de asemenea, şi obligaţia funcţionarilor administraţiei municipale de a le afişa pe site-ul primăriei. Tradiţional, ea este ignorată, din motive care ne scapă, ca şi lipsa de interes pentru sancţionarea vinovaţilor pentru nerespectarea prevederilor legilor în vigoare, care NU ESTE FACULTATIVĂ! Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum evoluează un ales local în mandat - din punct de vedere al averii - dar şi cum iese. Dacă descoperiţi că au omis "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. Cu întârzierea de rigoare, funcţionarii din cadrul administraţiei publice locale care au ca sarcină de serviciu postarea acestor declaraţii şi-au făcut datoria, astfel că suntem în postura de a continua seria dezvăluirilor.

Viceprimarul Gabriel Jubleanu - un om de echipă, care respinge anonimatul

Gabriel Marian Jubleanu s-a făcut cunoscut mai întâi ca om de afaceri de succes în Curtea de Argeş. De profesie inginer, a înfiinţat o firmă de prestări servicii în domeniul destul de căutat la vremea respectivă, cel al montării centralelor termice alimentate cu gaz. Aria sa de activitate s-a diversificat în timp şi rămâne o prezenţă vie pe piaţa serviciilor din Oraşul Regal şi după ce ctitorul ei i-a predat soţiei responsabilităţile legate de management. În politică, Gabriel Jubleanu a intrat prin 2008, când a fost secundantul liderului local, Gabriel Nastea, pe lista de candidaţi ai fostului PNGCD. În consiliu a intrat numai cel supranumit "Jiji" (de la Gigi Becali, liderul naţional), dar nu şi-a încheiat mandatul, fiind suspendat în octombrie 2010, după ce a pierdut lupta cu ANI (Agenţia Naţională de Integritate). Fiind următorul pe lista de candidaţi ai partidului, în decembrie 2010, Gabriel Jubleanu depunea jurământul de consilier local. Remarcat prin activitatea sa, în 2012 apărea pe lista de candidaţi a PSD şi era ales consilier local USL. Pentru alegerile din 2016 a făcut echipă cu liderul local al partidului şi încă dinaintea campaniei electorale se ştia că, în caz de victorie, primarul Constantin Panţurescu va fi secondat de viceprimarul Gabriel Jubleanu. Ceea ce, la modul firesc - având în vedere disciplina din PSD - s-a şi întâmplat, având în vedere cele 9 mandate deţinute, la care se adaugau cele 2 de la ALDE, prin care se putea asigura majoritatea simplă necesară alegerii numărului 2 din conducerea executivului municipal! Cei care-l cunosc foarte bine spun că ar fi un bun coechipier, dar că are şi dumnealui anumite ambiţii personale...

Declaraţiile de avere şi de interese au fost depuse de către Gabriel Jubleanu anul trecut în data de 1 iulie, deoarece validarea noii administraţii se petrecuse în ultimele zile ale lunii iunie. Acestea sunt de referinţă, deoarece prezintă situaţia sa materială la preluarea mandatului de viceprimar al municipiului Curtea de Argeş. Anul acesta s-a înscris perfect în prevederile legii şi data depunerii a fost 7 iunie, cu 8 zile înainte de expirarea termenului legal. Între cele două declaraţii, la interval de un an de zile, nu sunt diferenţe semnificative şi ar fi de-a dreptul ridicol să afirmăm că Gabriel Jubleanu s-a îmbogăţit de când ocupă noua funcţie de demnitate locală. Terenurile de care dispune, evidenţiate în declaraţia de avere, sunt situate în satul Sboghiţeşti, din comuna natală Nucşoara şi sunt două extravilane cu suprafeţe de 9.236 mp şi 8.837 mp, la care se adaugă un intravilan de 4.036 mp - toate moştenite în anul 2015. Din anul 2000, viceprimarul deţine un apartament în suprafaţă de 97 mp, pe care l-a cumpărat, la care s-au adăugat prin moştenirea din 2015 case de vacanţă la Nucşoara, cu suprafeţe de 127 mp, respectiv de 98 mp. 

Familia Jubleanu are în proprietate două autoturisme pe care le-a cumpărat - o Dacia Logan fabricată în anul 1996 şi un Ford Fiesta, din 2010. În ceea ce priveşte veniturile realizate în anul 2016, pentru Gabriel Jubleanu se constituie din salariile obţinute de la firma JMG INSTAL GAZ CONFORT (7.736 lei) şi din indemnizaţiile încasate ca ales local în prima jumătate de an (3.194 lei), precum şi cea de viceprimar (20.352 lei). Soţia, Marilena, a încasat salarii care au însumat 23.817 lei de la firmă. Familia şi-a mai rotunjit veniturile cu alocaţiile pentru cei doi copii minori, care au totalizat 2.016 lei. 

Conform declaraţiei de avere din 2016, vizând starea materială din 2015, Gabriel Jubleanu încasa salarii de 12.300 lei de la firmă şi o indemnizaţie de consilier local de 6.852 lei, iar soţia - 21.216 lei - la care se adăugau alocaţiile copiilor ce însumau 1.968 lei. În ceea ce priveşte declaraţiile de interese din cei doi ani consecutivi, vizează funcţia de vicepreşedinte al PSD. Aceasta este situaţia prezentată de către viceprimarul Jubleanu şi rămâne la aprecierea cetăţenilor dacă este sau nu om bogat...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It