Parteneriatului strategic româno-american, promovat la Prefectura Argeş
Preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, dr. Dan Manu, a participat luni la întâlnirea ce a avut loc la Prefectura Argeş cu o delegaţie militară mixtă româno-americană formată din specialişti în Afaceri Civile SUA (US Civil Affairs) şi specialişti în cooperare civili-militari (CIMIC) de la Batalionul 1 CIMIC al Statului Major al Forţelor Terestre. Întâlnirea a fost prevăzută a se desfăşura în cadrul exerciţiului multinaţional Saber Guardian 2017 (SG17). Delegaţia româno-americană a fost formată din cpt. Jen Pitassi, sg. f.c. Wessley John, sg. Kleeb Arthur, sg. Alicia Rosa şi o echipă de doi militari români din cadrul Batalionului 1 CIMIC al Statului Major al Forţelor Terestre. Vizita delegaţiei a avut caracter de informare-documentare şi a avut ca scop promovarea Parteneriatului strategic româno-american. La întâlnire au participat Emilian Dragnea, prefectul judeţului Argeş, subprefectul Gabriel Stoian, Cornel Ionică, primarul municipiului Piteşti şi col. Marian Bae, comandantul Garnizoanei Piteşti. Cu această ocazie a fost făcută o scurtă prezentare generală a judeţului Argeş, cu accent pe situaţia socio-economică.
Exerciţiul multinaţional Saber Guardian 2017 (SG 17) este planificat de Comandamentul Forţelor Armate ale SUA din Europa (USEUCOM) şi este condus de forţele armate ale SUA din Europa (USAREUR). Se desfăşoară în perioada 8-22 iulie, fiind organizat anual începând din 2013 până în prezent, prin rotaţie, pe teritoriile naţionale ale Bulgariei, României şi Ungariei. La acest exerciţiu participă 25.000 militari din 23 ţări. Un convoi militar ce participă la exerciţiu a traversat ieri Argeşul pentru a ajunge la Bucureşti.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
